Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) tarafından koordine edilen “Silah Taşıyıcı Araçlar Projesi” (STA), FNSS Savunma Sistemleri A.Ş. tarafından tasarlanan ve üretilen araçların 300. teslim töreni, Milli Savunma Bakanlığı, Türk Silahlı Kuvvetleri, ve savunma sektörü temsilcilerinin katılımıyla FNSS Gölbaşı tesisinde gerçekleşti.

Programda Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. Haluk Görgün’ün teşrifleriyle bir sunum gerçekleştirildi. Görgün, projenin kapsamı ve hedefleri hakkında açıklamalarda bulunarak, 2016 yılında başlatılan Silah Taşıyıcı Araçlar Projesi kapsamında üç farklı konfigürasyonda toplam 344 adet STA aracının tedarik faaliyetlerini yönettiklerini ifade etti. Görgün, projenin birinci fazında 260 aracın ilgili birliklere teslimatının tamamlandığını ve 2024 yılı Ekim ayı sonuna kadar kalan araçların teslimatını tamamlamayı planladıklarını belirtti.

FNSS Genel Müdürü ve CEO’su Nail Kurt, projenin tasarım ve üretim süreçleri hakkında bilgi verirken, FNSS’in yanı sıra birçok yerli çözüm ortağı ile işbirliği yapılmasının önemine vurgu yaptı. Kurt ayrıca, yerli firmalarla yapılan çalışmaların sürdürülebilir bir tedarik yönetim döngüsü sağlamak adına FNSS tasarımı olan diğer platformlara da aktarıldığını ifade etti.

STA Projesi kapsamında FNSS tarafından teslimatları ve teslimat sonrası lojistik destek faaliyetlerinin devam ettiği belirtildi. PARS 4×4 ve KAPLAN araçları ile Kornet-E ve OMTAS Silah Kulesi teslimatları sürerken, özellikle Roketsan tarafından geliştirilen KMC-U kule sistemi entegre edilen KAPLAN Araçları, Türkiye’nin milli tanksavar sistemi olarak öne çıkmaktadır. Ayrıca, araçların teslimat sonrasındaki ihtiyaçlarına yönelik hayata geçirilen lojistik destek sözleşmesinin bu alanda bir ilk olduğu belirtilmiştir.

PARS 4×4 ve KAPLAN araçları, tanksavar platformları olarak tasarlanmış olup, çeşitli harekât gereksinimlerine uygun hale getirilebilen modüler tasarıma sahiptir. Amfibi özellikleri ile farklı arazilerde ve tüm hava koşullarında yüksek hızlarda manevra yapabilme kabiliyetine sahiptirler.

Silah Taşıyıcı Araçlar Projesi kapsamında 300’üncü aracın teslimatı dolayısıyla düzenlenen törende, Türk savunma sanayisinin önde gelen zırhlı kara aracı üreticilerinden FNSS’nin bir süredir üzerinde çalıştığı ve sır gibi saklanan 8X8 taktik tekerlekli zırhlı araç, PARS X 8X8 isimlendirmesiyle ilk kez görüntülendi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here