ABD Hava Kuvvetleri’nin ilk T-7A Red Hawk eğitim uçağı, California’daki Edwards Hava Kuvvetleri Üssü’ne iniş yaptı. T-7A yapılan değişiklikleri değerlendirmeyi ve uçağı daha da geliştirmeyi hedefleyen yoğun testlerden geçecek.

İki koltuklu jetin ilk üretimi olan APT 2 olarak adlandırılan T-7A Red Hawk eğitim uçağı, Edwards Hava Kuvvetleri Üssü’ne başarılı bir iniş gerçekleştirdi. Boeing ve Hava Kuvvetleri personeli, APT 2’yi St. Louis’den çeşitli üslere uçurarak testler gerçekleştirmişti.

Üretici firma Boeing, testlere yoğunlaşmış durumda; şirket, yıl sonuna kadar Hava Kuvvetleri’ne beş üretim geliştirme jeti teslim etmeyi planlıyor. Edwards’daki gelişimsel uçuş testleri, daha önce yapılan değişiklikleri değerlendirmeyi ve uçağı daha da geliştirmeyi hedeflemektedir. Test pilotları, simülatörde görevleri başarıyla prova ettikten sonra, APT-2’nin uçuş zarfını genişletmeye ve ardından görev sistemlerini test etmeye başlayacaklar.

Yaklaşık 1.3 milyar dolarlık maliyetli T-7A programı, gecikmeye neden olan zorluklarla karşılaştı. İlk operasyonel kapasiteye 2024 yılında ulaşması planlanan jet, uçuş stabilitesi, uçuş kontrol yazılımı ve fırlatma koltukları konularında problemler yaşadı.

T-7A Red Hawk eğitim uçağı üzerinde önemli güncellemeler yapılacak; böylece Hava Kuvvetleri’nin geleceğin savaş aviyatörlerini eğitme kapasitesini artıracak.

T-7A için seri üretim kararı Şubat 2025’e planlanmış durumda. Program, jetin sistemlerini o zamana kadar uygun hale getirmeyi hedefliyor.

ABD Hava Kuvvetleri, 351 Red Hawk jeti ile T-38 Talon’ları değiştirmeyi planlıyor. Ayrıca, gelecekte uçakları silahlandırma olasılığı üzerinde düşünülüyor; bu, yaşlanan F-16’ları değiştirmek için bir adım olabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here