Kuzey Gazze Şeridi’nde, Hamas güçleri, İsrail kuvvetlerine karşı ani saldırılar düzenleyerek Gazze Şehri’ni savunmaya çalışmaktadır.

IDF, Kuzey Gazze Şeridi’nde bir Hamas sorumluluk bölgesini gösteren bir harita yayınladı. Bu bölgede Hamas ve Filistin İslam Cihadı savaşçıları, belirli sokaklarda (El Sulatain ve El Taom caddeleri yakınında) tanksavar roketleri ve havan saldırıları gerçekleştirdi. Ticari uydulardan elde edilen görüntülerdeki tank izleri, İsrail’in operasyonlarıyla uyumlu görünmektedir.

Hamas, el yapımı patlayıcılar (EYP), gelişmiş tanksavar füzeleri ve daha etkili karmaşık yola gömülü el yapımı patlayıcılar gibi gelişmiş sistemleri ve taktikleri henüz kullanmadı. Hamas, bu taktikleri Gazze Şeridi’nin kuzeyinden ziyade Gazze Şehri’nin merkezinde kullanmayı planlamaktadır.

İsrail, Hamas savaşçıları ve birçok komutanın bulunduğu tünel ağıyla başa çıkmadan savaş hedeflerine ulaşamayacak. İsrail ordusu, bu tünellerle başa çıkmak için köpekler ve hatta labirentler arasında hareket edebilen robotlar kullanıyor. Hamas’ın tünellerdeki aydınlatma ve havalandırma sistemleri için elektriğe ihtiyacı vardır, ve bazıları onlarca metre derinliğe ulaşmaktadır. İsrail Savunma Kuvvetleri (IDF), tünellere yönelik hava saldırılarıyla kaç kişinin öldüğünü belirlemeye çalışıyor. İsrailli komutanlar, bu tünelleri Hamas militanlarına karşı taktik bir avantaja dönüştürebilecek bir yöntem üzerinde çalışmaktadır.

İsrail kuvvetleri, Hamas tünellerini hedef alarak Kuzeydoğu Gazze Şeridi’nde temizleme operasyonlarına devam etmektedir. Operasyonlar ayrıca al Shati Mülteci Kampı yakınlarında gerçekleşiyor.

Gazze Şeridi’ndeki Filistin milisleri, İsrail topraklarına dolaylı ateş saldırıları düzenledi. El Kasım Tugayları (Hamas), El Kuds Tugayları (Filistin İslami Cihad), Ulusal Direniş Tugayları (Filistin Demokratik Halk Kurtuluş Cephesi) ve al Aksa Şehitler Tugayları (Fatah) dahil çeşitli militan kanatlar, bu saldırılardan sorumlu olduklarını iddia etti.

İSRAİL’İN SAVAŞ SONRASI GAZZE VE LÜBNAN SINIRI PLANLARI

Birkaç hafta içinde, İsrail Gazze Şeridi’nde faaliyet gösteren kuvvetlerinin kapsamını azaltacak ancak şerit üzerinde güvenlik kontrolünü sürdürecek ve periyodik bölümlü operasyonlar düzenleyecektir. Ayrıca, İsrail, Gazze Şeridi’ni Mısır’dan ayıran Rafah üzerinden geçen Philadelphi Koridoru üzerinde kontrolü geri alacaktır.

Philadelphi Koridoru, Gazze Şeridi ile Mısır arasında bulunan dar bir coğrafi bölgedir. İsmi, bu bölgenin İsrail Savunma Kuvvetleri (IDF) tarafından “Operation Philadelphia” adı altında kontrol altına alındığı 2002 yılına atıfta bulunur. Philadelphi Koridoru, Gazze Şeridi’nde yer alan Refah şehri yakınlarından başlar ve Sina Yarımadası’na kadar uzanır. Bu bölge, Mısır’ın Sina Yarımadası ile Gazze Şeridi’ni ayıran sınır bölgesidir. Koridor, birçok kez çatışmaların merkezi olmuş ve sık sık sınır kaçakçılığı ve silah kaçakçılığına karşı kullanılmıştır. Philadelphi Koridoru, çeşitli dönemlerde farklı anlaşmalara tabi tutulmuş ve Mısır’ın denetimine bırakılmış veya IDF tarafından yeniden kontrol altına alınmıştır. Bu bölge, Gazze Şeridi’ndeki karmaşık siyasi ve güvenlik sorunların bir parçası olarak önemini korumuştur.

İsrail hükümeti, Gazze’deki kara manevrasının sonunda, sınır yakınındaki İsrailli topluluklarla Filistinliler arasında birkaç kilometre boyunca uzanan hiçbir Filistinlinin giremeyeceği bir “ölüm bölgesi” kurmayı planlıyor. Yetkililer, Hamas’ın Gazze Şeridi’nde örgütsel bir siyasi ve askeri varlık olarak var olmayacağını açıkladı.

Kuzeyde ise Hizbullah’ın komanda birlikleri Radwan kuvvetleri Litani Nehri’nin ötesine itilecek. Bu savaş, Radwan gücünün kuzey sınır bölgelerinden çekilmeden bir başarı olarak görülmeyecektir. Kuzey sınırı Gazze Şeridi’ni çevreleyen çemberden çok daha uzundur ve Hizbullah’ın komando gücü, Hamas’ın İzzeddin el-Kassam Tugayları’nın Nukhbah özel kuvvetlerinden daha eğitimlidir ve daha tehlikelidir. Minimum hedef, Hezbollah güçlerinin Litani Nehri’nin kuzeyine gitmesidir. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi Kararı 1701’in uygulanması için diplomatik baskıyla veya Hizbullah’a karşı askeri güç kullanılarak elde edilebilir. Fakat diplomatik bir çözüm olasılığı düşüktür, bu nedenle Gazze Şeridi’ndeki durumun istikrar kazanmasından sonra Hizbullah ile önemli bir karşılaşma olasılığı hala yüksektir. Son beş haftadır yaklaşık 150 bin kara gücü ve hava kuvvetlerinin yarısı bu çatışma için hazırlanmaktadır.

En kritik noktalardan biri de İsrail esirleri eve geri getirme konusunda başarısız olursa, Gazze operasyonu başarılı bir şekilde kabul edilmeyecektir. Bu durum İsrail toplumu ve ordusu için büyük bir sınav olacaktır. İsrail Savunma Kuvvetleri’nde, Mossad’da, Shin Bet’te, Dışişleri Bakanlığı’nda, Onları Getirin Merkezi’nde ve Gal Hirsch’in görev gücünde yüzlerce kişi, onları geri getirmek için haftada 7 gün, 24 saat çalışıyor. Bu çabalar sadece operasyonel ve istihbarat yetenekleri ile değil, Arap ülkelerini içeren kapsamlı bir diplomatik hamle ile olacaktır.

7 EKİM İSRAİL-HAMAS SAVAŞI

IDF: Gazze Şehri’nin kuşatması tamamlandı; İsrail birlikleri Şifa Hastanesine yaklaştı

İsrail Savunma Kuvvetleri (IDF), Gazze Şehri’nin kuşatmasını tamamladığını açıkladı. İsrail güçleri, Hamas militanlarının en yoğun olduğu tünellere ve noktalara saldırmaya devam ediyor. Ayrıca, İsrail birliklerinin Şifa Hastanesine yaklaştığı bildirildi.

IDF güçlerinin Gazze’nin en büyük Şifa Hastanesi‘ne yaklaşımı büyük zorluklarla karşı karşıya kalacağını gösteriyor. Hastanenin içinde hastalar ve sağlık personeli bulunuyor; binlerce sivil, IDF’nin hava saldırılarından korunmak için hastane içinde ve yakınında bulunuyor. İsrail, bina kompleksinin altında Hamas karargahı bulunduğunu iddia ediyor.

Yerel haberler ve coğrafi konumlu görüntülere göre, İsrail güçleri 7 Kasım’da Gazze Şeridi’nin kuzeybatısındaki El Şati mülteci kampının kuzey eteklerine girdi. Filistinli bir gazeteci, yerel kaynaklardan alıntı yaparak İsrail Silahlı Kuvvetleri’nin Şati kampının hemen kuzeyinde bir apartmana ulaştığını söyledi. Hamas kaynakları da benzer şekilde IDF’nin binanın doğu ve batısındaki mevzilerde adı belirtilmeyen Filistinli militanlarla çatışmaya girdiğini iddia etti. 4 Kasım’da coğrafi konumu belirlenen Hamas görüntüleri ayrıca Hamas militanlarının El Şati kampının kuzeyindeki İsrail zırhlılarına tandem tanksavar roketleri ateşlediğini gösteriyor.

Tandem tanksavar roketleri, iki patlayıcı başlık içerir. İlk başlık, hedef üzerindeki dış zırhı delmek veya patlatmak için kullanılır. İkinci başlık ise bu delikten iç zırha nüfuz etmek ve ana hedefi etkisiz hale getirmek için tasarlanmıştır.

İsrail güçleri, 7 Kasım’da Beyt Hanun‘daki temizleme operasyonlarına devam etti. İsrail güçleri, Beyt Hanun’daki bir konutun içinde çok sayıda Hamas tünelini yok ettiklerini bildirdi.

Filistinli bir gazeteci, IDF’nin 6 Kasım’da Gazze Şehri’nin güneyindeki Tel el Hawa mahallesine doğru ilerlediğini bildirdi.

Hamas ve diğer Filistinli militanlar, İsrail’in ileri ilerleyiş hattının gerisinde IDF’ye yönelik saldırılarını sürdürüyor. Filistin yerel medyası, Atatra yakınlarındaki El Amoudi bölgesinde İsrail güçleri ile Filistinli militanlar arasında çatışmalar yaşandığını bildirdi. Bağımsız bir sosyal medya hesabı, İsrail güçleri ile Filistinli militanlar arasındaki çatışmanın IDF görüntülerinin coğrafi konumunu tespit etti. Filistinli bir gazeteciye göre, kimliği belirsiz Filistinli militanlar 7 Kasım’da Netzarim’deki Şarm eğlence parkı yakınındaki bir IDF birimine saldırdı.

İsrail ilerleme hattının gerisindeki çatışma, “temizleme” doktrinin tanımlamasıyla uyumlu bir şekilde gerçekleşiyor. Bir komutanın atandığı bölgede tüm düşman kuvvetlerini kaldırmak ve organize direnişi ortadan kaldırmak gibi bir taktik görev gerektiren bir işlemdir. Temizleme operasyonları genellikle haftalar hatta bazen aylar sürebilir. Temizleme operasyonunun sonuna kadar düşman karşı saldırıları, temizleme kuvveti tarafından organize direnişin başarılı bir şekilde ortadan kaldırılana kadar sıklıkla devam edecektir. Temizleme operasyonunun sona ermesinden sonra bile saldırılar nadiren gerçekleşebilir, çünkü düşman kuvvetleri yeniden sızacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here