ABD Hava Kuvvetleri’nin yeni gizli bombardıman uçağı B-21 Raider, sonunda ilk uçuşunu gerçekleştirdi. Palmdale, California’daki Plant 42 üssünden havalanan Raider, bir döneme damgasını vuracak gibi görünüyor.

B-21 Raider, Palmdale’deki üssünden ayrılarak ilk uçuşunu gerçekleştirdi. Videolar ve yüksek çözünürlüklü fotoğraflar, uçağın California’nın Edwards Hava Kuvvetleri Üssü’ne yönlendirildiğini gösteriyor. 

B-21, dayanıklı, uzun menzilli ve nüfuz edici saldırı yetenekleri sunmak üzere tasarlandı. Ayrıca, Amerika Birleşik Devletleri, müttefikler ve ortaklara yönelik saldırıları caydırmayı hedefliyor. Nükleer caydırıcılığın ötesinde çok yönlü bir rol üstlenebilen bir yapıya sahiptir.

Raider’lar, B-2 ve B-1 bombardıman uçaklarının yerine geçecek ve Ellsworth, Whiteman ve Dyess Hava Kuvvetleri Üsleri gibi stratejik üslerde konuşlandırılacak.

B-21 Raider, Long Range Strike Family of Systems (LRS FoS) kapsamında yer alıyor. Long Range Stand-Off (LRSO) nükleer silahlı seyir füzesini içeriyor ve RQ-180 gibi yüksek dereceli yeteneklere ev sahipliği yapıyor. Ayrıca, Next Generation Air Dominance (NGAD) girişiminden gelişmeleri değerlendirmesi bekleniyor.

“LRS FoS”, genellikle uzun menzilli saldırı yeteneklerini içeren geniş bir sistem ailesini ifade eder. Bu sistemler genellikle stratejik bombardıman uçakları, uzun menzilli seyir füzeleri ve diğer ileri düzeyde savaş yeteneklerini içerebilir.Bunun ötesinde, “LRS FoS” genellikle sınıflandırılmış ve gizli olan gelişmiş teknoloji ve yetenekleri içerir, bu nedenle bu tür programlarla ilgili ayrıntılı bilgiye erişim genellikle sınırlıdır.

RQ-180, bir Amerikan insansız hava aracıdır (İHA) ve genellikle gizli istihbarat, gözetleme ve keşif (ISR) görevleri için kullanılan bir drone’dur.

RQ-180, özellikle yüksek irtifa ve uzun süreli gözetleme görevleri için tasarlanmış bir dronedır. İsimlendirme, “R” harfinin bu tip insansız hava araçlarını ifade etmek için kullanıldığı Amerikan askeri sınıflandırma sistemine dayanır. “Q” harfi ise bu aracın ISR (İstihbarat, Gözetleme ve Keşif) görevlerini gerçekleştirmek üzere tasarlandığını belirtir.

“Next Generation Air Dominance (NGAD)” girişimi, ABD Hava Kuvvetleri’nin (USAF) hava üstünlüğü konseptini geliştirmek ve gelecekteki hava savaşlarına yönelik yeni nesil yetenekleri oluşturmak amacıyla başlattığı bir programdır. Bu girişim, mevcut ve gelecekteki tehditlere karşı üst düzey hava üstünlüğü sağlamak için tasarlanmıştır.NGAD, sadece tek bir uçak veya platformdan ziyade, bir dizi entegre sistem ve teknolojiyi içeren bir yaklaşımı temsil eder. Bu, hava, uzay, siber ve elektromanyetik savaş kapasitelerini kapsayan çok katmanlı bir yaklaşım içerir. NGAD, gelişmiş sensörler, yapay zeka, bağlantılı yetenekler ve daha hızlı, daha manevra kabiliyetine sahip hava platformları gibi çeşitli teknolojileri içerir.

B-21’in üreticisi Northrop Grumman, Plant 42’de üretim faaliyetlerini sürdürüyor. Ancak, COVID-19 pandemisinin etkileri nedeniyle gelişme ve zaman çizelgesi zorluklarla karşılaştı.

Bu tarihi gün, havacılık için bir dönüm noktası olmanın yanı sıra Northrop Grumman ve ABD Hava Kuvvetleri için büyük bir başarıdır. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here