İsrail tankları, Gazze sokaklarına konuşlanmış durumda ve çatılarda keskin nişancılar bulunuyor. Filistinli militan gruplar Hamas ve Filistin İslam Cihad, İsrail Savunma Kuvvetleri (IDF) ile tüm eksenlerde çatışma yaşandığını belirtti. Wall Street Journal, çatışmaların Şifa hastanesine yaklaşması üzerine Hastanesi’nin tahliye edildiğini bildirdi.

Filistin İslam Cihad’ın askeri kanadı olan Kudüs Tugayları, Şifa hastanesi çevresinde çatıştıklarını iddia ederken, Hamas’ın askeri kanadı olan Kassam Tugayları Gazze Şeridi’nde çeşitli noktalarda çatışmalar yaşandığını bildirdi. İsrail ordusu sözcüsü, Şifa hastanesinden bebekleri tahliye etmeye çalıştıklarını belirtirken, Gazze Koordinasyon ve İrtibat İdaresi Başkanı, hastanenin çevresinin kuşatılmadığını ve hastanenin doğu tarafının açık bırakıldığını savunuyor. Yerel basında çıkan haberlere göre El Kassam Tugayları savaşçıları, 10 Kasım’da El Şifa hastanesinin kuzeydoğusundaki El Nasr Caddesi’nde ilerleyen İsrail güçleriyle çatıştı. Wall Street Journal, çatışmaların Şifa hastanesine yaklaşması üzerine Hastanesi’nin tahliye edildiğini bildirdi.

İsrail ordusunun (IDF) Givati Tugayı, ilerleyerek bir Hamas komutanını öldürdü. IDF, Hamas’ı sivil altyapıyı askeri faaliyetlerini gizlemek için kullandığı gerekçesiyle suçluyor. Filistin milisleri ise RPG’lerle vur-kaç saldırıları düzenleyerek ve havan topları kullanarak İsrail araçlarını hedef alıyor. İsrail ordusunun 551’inci Tugayı Beyt Hanun’da Hamas altyapısını yok etmek için temizleme operasyonlarına devam ediyor. El Kassam Tugayları, Erez askeri kontrol noktasının batısındaki İsrail araçlarına havan saldırısı düzenledi. Filistinli milislerin İsrail’in kara iletişim hatlarını taciz etmeye ve bozmaya çalıştığı görülüyor.

El Kassam Tugayları, İsrail’in kara operasyonları başladığından beri IDF güçlerine ve araçlarına saldırmak için çeşitli taktik ve silahları kullanmaktadır. Milisler, yerel imkanlarla ürettikleri Yasin 105 tanksavar roketleri (RPG) ile IDF tanklarına ve buldozerlerine saldırı düzenlemektedir. Yasin 105, İran yapımı bir tanksavar roketi sistemidir. Bu sistem, özellikle hafif zırhlı araçlara ve tanklara karşı etkili bir şekilde kullanılabilen bir anti-tank silahıdır. İran İslam Cumhuriyeti’nin savunma endüstrisi tarafından geliştirilen Yasin 105, RPG-7’ye benzer bir tasarıma sahiptir.

Tandem başlık bulunan tanksavar roketlerinde iki aşamalı bir patlayıcı düzeneğe sahiptir. Tandem başlıklı tanksavar silahlarında, genellikle ön kısımda bulunan birincil patlayıcı, dış zırhı delmek için tasarlanmıştır. İkincil patlayıcı ise iç zırha ulaşmak ve hedefi etkisiz hale getirmek için kullanılır.

IDF piyadesi, al Shati mülteci kampındaki askeri altyapıyı hedef alırken, deniz kuvvetleri de Akdeniz’den al Shati mülteci kampındaki binaları ateş altına aldı.

Filistinli militan gruplar, 10 Kasım’da İsrail’e yedi dolaylı ateşli saldırı düzenlediklerini iddia ederken, İsrail Başbakanı Netanyahu, Hamas’ı yenmek için bir zaman çizelgesi olmadığını ve sivil kayıpları en aza indirmeyi hedeflediklerini belirtti.

Netanyahu, IDF’nin mevcut savaştan sonra Gazze Şeridi’nde kontrolü elinde tutacağını ve sınır boyunca güvenliği uluslararası güçlere bırakmayacaklarını açıkladı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here