ABD Avrupa Merkez Komutanlığı, havadan yakıt ikmali sırasında meydana gelen kazada 5 ABD’li askerin hayatını kaybettiğini bildirdi. Kazada ABD Ordusu’nun 160. Özel Harekat Havacılık Alayı’na (SOAR) ait MH-60 Black Hawk helikopteri Akdeniz’e düştü.

Olay, rutin bir havadan-havaya yakıt ikmali sırasında gerçekleşti. Merkez Komutanlığı’nın açıklamasına göre, “Bu trajik olayda beş Amerikan askeri hayatını kaybetti. Şu anda ailelerine saygı göstermek amacıyla hayatını kaybeden askerlerin isimlerini açıklamıyoruz” denildi.

ABD Avrupa Komutanlığı, kayıpların ailelerine derin taziyelerini iletti. Kaza nedeninin incelenmesi için kapsamlı bir soruşturmanın devam ettiği bildirildi.Kazada herhangi bir düşmanca faaliyete dair bir belirti bulunmadığı açıklandı.

Yetkililer, ABD Ordusu’nun 160. Özel Harekat Havacılık Alayı’na (SOAR) ait MH-60 Black Hawk helikopterinin düştüğünü, kazada helikopterde bulunan 5 personelin tamamının hayatını kaybettiğini söyledi.

Kaza, 11 Kasım akşamı meydana geldiği düşünülüyor, ancak detaylı bilgi henüz açıklanmadı. Kurtarma operasyonu kapsamında kaza bölgesinde Boeing P-8A deniz devriye uçağının uçtuğu, açık kaynaklarca belirtildi.

SOAR, Amerika Birleşik Devletleri Ordusu’nun özel harekat birimleri için hava taşıma ve destek görevlerini yerine getiren bir birim olarak bilinir. Bu alay, özellikle özel harekat kuvvetlerine özel olarak eğitilmiş pilotları, mürettebatı ve özel ekipmanları içerir. Görevleri genellikle gece operasyonları, düşük seviyeli uçuşlar, uzun menzilli taşıma ve hava araştırma kurtarma gibi özel operasyonlara odaklanabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here