F-35 programında uzun süre gecikmiş olan kritik test serisini tamamladığı bildirildi.Pentagon, Milestone C kararıyla F-35 savaş uçağının tam kapasite üretimine geçişini resmen onaylayacak.

Pentagon’un Operasyonel Test ve Değerlendirme Direktörlüğü Ofisi, Eylül ayında gerçekleştirilen testlerde toplanan verileri analiz edecek. Test performansına ilişkin rapor Aralık sonunda Pentagon üst düzey yetkililerine sunulacak.

Ortak Simülasyon Ortamı’nda 64 test denemesi, F-35’in üç versiyonunda gerçek dünya savaşında muhtemelen karşılaşacakları çeşitli senaryoları içeriyor.

Pentagon’un tam kapasite üretimine resmi olarak izin veren Milestone C kararını almadan önce F-35’in ilk operasyonel test ve değerlendirme aşamasının tamamlanması gerekiyordu. Pentagon, başlangıçta F-35 için Milestone C kararını Aralık 2019’da almayı umuyordu, ancak Ortak Simülasyon Ortamı’nın kurulumu sürekli olarak planın gerisine düştüğü için bu tarih defalarca ertelendi.

Lockheed Martin savaş uçağının neredeyse tam kapasiteyle zaten üretimine devam ediyor. Bu nedenle tam kapasite üretim yetkilendirmesinin önemi azalmış gibi görünüyor. Ancak uzmanlar, F-35’in testlerinde resmi olarak tam kapasite üretim kararı alınmadan önce savaş uçağında sorun bulunursa, üretilmiş ve kullanılmakta olan yüzlerce savaş uçağının geniş çaplı yeniden donatılması gerekebileceğini söyledi.

“Milestone C” terimi, askeri ve savunma projelerinde kullanılan bir terimdir. Bu karar, bir projenin veya programın tam kapasite üretimine geçişini resmi olarak onaylar. Milestone C kararı, F-35 savaş uçağının tam kapasite üretimine geçişini resmen onaylayan bir karardır. Bu, uçağın geliştirme ve test aşamalarının başarılı bir şekilde tamamlandığını ve seri üretime hazır olduğunu gösterir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here