ABD’nin uyarıları sonrası, Sırbistan, Kosova sınırından bazı askerlerini geri çektiğini duyurdu.

Beyaz Saray’ın ‘eşine rastlanmamış‘ olarak nitelediği Sırp askerleri ve zırhlı araçların Kosova sınırında konuşlanması üzerine, yaptırımlardan endişelenen Sırbistan Başkanı Aleksandar Vučić, askerlerin geri çekilmesini emrettiğini açıkladı.

Financial Times’a yaptığı açıklamada Vučić, herhangi bir askeri hareketin çözüm olmayacağını belirterek, “Sırbistan savaş istemiyor” dedi.

Beyaz Saray, Sırbistan’ın Kosova sınırında askeri yığınak yaptığını bildirerek Belgrad yönetimini bu güçleri geri çekme çağrısı yapmıştı. Ayrıca NATO’nun Kosova’daki Barış Gücü’nün (KFOR) mevcudiyetinin güçlendirileceğini açıkladı. ABD ayrıca taraflara itidal çağrısında bulunarak diplomatik çabaların devam edeceğini ifade etti.

Cumartesi akşamı, Almanya’nın ABD Büyükelçisi Andreas Michaelis, durumu “Avrupa’daki başka bir barut fıçısı” olarak tanımladı ve ciddiye alınması gereken bir tehlike olarak gördü.

Sosyal medyadan açıklama yapan Michaelis, Almanya ve ABD’nin olayların daha fazla tırmanışı önlemek için  çok “yakın işbirliği” içinde olduklarını söyledi. Michaelis, “Şimdi Sırbistan’ın harekete geçmesi gerekiyor..” dedi 

Kosova’nın kuzeyindeki son olaylarda, Sırp paramiliterler tarafından yapılan bir pusunun ardından Kosovalı 1 polisi öldürmüş ve 4 Sırp hayatını kaybetmişti. Bu olaylar, bölgedeki tansiyonu yükseltti ve uluslararası endişeye neden oldu. Sırp List adlı Belgrad destekli bir partiye temsil edilen ve Kuzey Kosova’daki Sırp azınlığın yardımcı lideri olan Milan Radoičić tarafından yönetilen silahlı grup, bir avukat aracılığıyla yaptığı açıklamada, Kosova polisiyle yapılan çatışmadan sorumlu olduklarını belirtti. Sırp paramiliterlerin modern silahlarını nereden aldıklarını açıklamadı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here