Kayseri’deki 2’nci Hava Bakım Fabrika Müdürlüğü’nde A400 Fasbat Uçak Bakım Tesisleri Açılışı ve Retrofiti (iyileştirme) yapılan İlk A400M uçağının Teslim Töreni gerçekleştirildi. İspanya dışında bir ilk olarak A400M uçağının iyileştirmesi Kayseri’deki 2’nci Hava Bakım Fabrika Müdürlüğü’nde yapıldı.

Törene canlı bağlantı ile katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Fasbat Uçak Bakım Tesisleri’nin Türk Silahlı Kuvvetlerimize, milletimize ve ülkemize hayırlı-uğurlu olmasını diliyorum. Ordumuzun ihtiyaçları doğrultusunda ‘A-400-M Fasbat Uçak Bakım Tesisleri’ projesini, 14 ay gibi rekor bir sürede tamamladık. Uçak-bakım tesislerinin inşasını gerçekleştiren yüklenici firmalarımızı, projede görev alan mühendisinden işçisine herkesi tebrik ediyorum” diye konuştu.

Bu önemli projeyle, aynı anda A-400-M büyüklüğünde iki uçağın bakımı ile yenilemesinin yapılabileceği ilk ve tek tesisi Türkiye’ye kazandırdıklarını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “ASFAT ile AİRBUS arasında imzalanan sözleşme ile A-400-M uçağının yenileme işlemlerinin 2’nci Ana Bakım Fabrika Müdürlüğünde yapılması sayesinde, yılda 125 milyon liranın ülkemizde kalması sağlanmıştır. Yine bu sözleşme kapsamında, Kayseri 2’nci Hava Bakım Fabrika Müdürlüğü, dünyada Airbus tesisleri dışında ilk ve tek bakım, yenileme, onarım merkezi haline gelmiştir. Türkiye, bu konuda tüm dünyaya hizmet verebilecek ve kazandığı yeteneklerin ihracını da yapabilecektir” dedi.

Törene katılan Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, A400M nakliye uçaklarının da çok önemli bir ihtiyacı karşıladığını söyledi. Avrupa Hava Kuvvetlerinin gelecek nesil taktik ve lojistik hava nakliye ihtiyaçlarını karşılamak üzere başlatılan A400M projesinin önemli bir ayağının Kayseri’de bulunmasını “ayrı bir gurur vesilesi” olarak nitelendiren Bakan Akar, sanayi alanının güçlü şehirlerden Kayseri’nin, havacılık sektöründe de köklü bir tecrübeye sahip olduğunu ifade etti.

Bakan Akar konuşmasına şöyle devam etti: “ Burada öncelikle Hava Kuvvetlerimizin A400M filosunun retrofit işlemleri gerçekleştirilecektir. Tesislerimiz, tecrübemiz, savunma sanayi firmalarımız ve devletimizin her konuda sağladığı destekle sadece kendi uçaklarımızın değil yakın gelecekte tüm dost ve müttefiklerimizin A400M uçaklarının retrofitlerini de Kayseri’de yapmayı hedefliyoruz. Türk ekonomisine ve özelde de Kayseri ekonomisine ciddi katkı sağlayacak bu çalışmanın ASFAT ve AIRBUS iş birliğinde gelecek yıllarda genişlemesini de planlıyoruz. Bu doğrultuda buradaki imkân ve kabiliyetlerimizle sadece A400M uçaklarının değil, CN-235 uçaklarının da retrofit faaliyetlerini yapabileceğimizi ümit ediyoruz. “

Türk Hava Kuvvetleri Hava Lojistik Komutanlığı’na bağlı Kayseri 2. Hava İkmal Bakım Merkezi Fabrika Müdürlüğü Fabrika Bakım Seviyesi Bakım ve Tadilat (FASBAT) tesislerinde, askeri uçaklar ve helikopterler, zirai ilaçlama ve özel firmalara ait küçük uçakların bakım-onarım ve tadilat işlemleri başarıyla yerine getiriliyor.

FASBET tesisleri, sorumluluk alanlarındaki uçakların, hidrolik, pnömatik, mekanik, elektrik ve aviyonik sistemlerinin bakımı, testi, tadilat ve modernizasyonu ile yapısal parça onarım ve değişim hizmetlerini kapsıyor.

Erkilat Ana Üs Komutanlığı içinde 2. Hava İkmal Bakım Merkezi Fabrika Müdürlüğü’ne ait 20 bin metrekare kapalı alan, 30 bin metrekare açık alana sahip FASBET’taki atölyeler, 4 hangarda teknolojik uygulamalar ile uçaklara yeniden hayat veriyor. Tesislerde teknolojik uygulamalar, uçak boya ve korozyon, uçak motorları, radom onarım ve test, Türkiye ve Ortadoğu’da tek olan, iki adet bağımsız ve her biri 420 metrekare kapalı alana sahip olan pervane bakım ve onarım revizyonu, uçak yakıt aksesuarları, hidrolik sistemler, elektrik sistemler, uçak lastik, plastik ve kompozit sistemleri, uçak yalıtım ve döşeme, hassas ölçü aletleri ve kalibrasyon atölyeleri yer alıyor.

Milli Savunma Bakanlığı, Aralık 2020’de yaptığı açılamada, A400M projesi kapsamında, A400M retrofit (iyileştirme) faaliyetlerinin İspanya dışında bir ilk olarak, Kayseri’deki 2’nci Hava Bakım Fabrika Müdürlüğü’nde yapılmasının planlandığını açıklamıştı.

Açıklamada, projede öncelikli olarak Tük Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde bulunan dokuz adet A400M uçağının, müteakiben diğer kullanıcı ülkelere ait uçakların retrofit faaliyetlerini yapabilecek imkân ve kabiliyete ulaşılabileceği belirtilmişti.  

Kaynak:MSB

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here