Afgan Ulusal Ordusu askerleri, Afganistan'ın Laghman eyaletinin Alishing ilçesinde Taliban'dan geri alınan bir kontrol noktasının yakınında devriye geziyor.

Afgan yetkililer Taliban’ın Afganistan’ın İran ile olan önemli bir sınır kapısını ele geçirdiğini açıkladı.Geçtiğimiz hafta militanlar Tacikistan ve Özbekistan sınırlarında iki geçiş noktasını ele geçirmişti.

Batı Herat eyaletindeki bir Afgan yetkili, Taliban’ın İslam Qala kasabası yakınlarında bulunan sınır kapısının ele geçirdiğini söyledi.

İran medyası, Afganistan ile İran arasında önemli bir geçiş yolu olan İslam Qala sınır kapsında bulunan Afgan askerlerinin görevlerinden kaçarak İran’a sığındıklarını bildirdi. İslam Qala sınır kapısı eyalet başkenti Herat şehrinin yaklaşık 120 kilometre batısında bulunuyor.

Taliban sözcüsü Zabihullah Mücahid, İslam Qala’nın alındığını doğrulamak için tweet attı. Savaşçıların İslam Qala kasabasına girdiğini ve yerel halk tarafından sıcak bir şekilde karşılandığını söyledi.

Taliban’ın başarısı bazı ülkelerin bölgedeki konsolosluklarını kapatmasına neden olurken, Afganistan’ın Tacikistan ile olan güney sınırını güçlendirmek için yedek kuvvetler çağırdığı bildirildi.

Amerikan ve NATO birliklerinin çekilmenin ardında Taliban’ın saldırı dalgası başladı. Taliban’ın en önemli kazanımları, 2001’de militanları yenmeye yardım eden ABD-müttefiklerin geleneksel kalesi olan kuzeyde oldu. Badakhshan eyaletinde birçok ilçe savaşmadan düştü. Afganistan’ın dördüncü büyük şehri Mezar-ı Şerif’te Türkiye ve Rusya konsolosluklarının kapatıldığı bildirildi. Taliban şu anda Afganistan’daki 421 ilçe ve il merkezinin yaklaşık üçte birini kontrol ediyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here