Fas’ta 6.8 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Rabat’tan Marrakeş’e kadar sarsıntı hissedildi. Fas İçişleri Bakanlığı açıklamasında, Marakeş’in El-Huz bölgesinde meydana gelen 7 büyüklüğündeki depremde ölü sayısının 2 bin 12’ye yükseldiğini duyurdu. Yaralı sayısı, 1404’ü ağır olmak üzere 2 bin 59’a çıktı.

Kurtarma ekipleri, en çok etkilenen uzak dağ köylerine ulaşmak için büyük kaya parçalarıyla dolu yollarda ilerlemeye çalıştığı için tam ölüm ve hasar bilgisi henüz bilinmiyor.

ABD Jeoloji Araştırmaları Kurumu, depremin geçici büyüklüğünün 6.8 olduğunu ve yüzeyin yaklaşık 18.5 kilometre altında meydana geldiğini açıkladı.

Deprem, 840.000 nüfuslu bir şehir olan Marrakeş’e yaklaşık 72 kilometre güneybatısında Al Haouz İlçesi’ndeki Ighil kasabasının yakınında yerel saatle 23.00 civarında meydana geldi.

Yetkililer, ölümlerin çoğunun ulaşılması zor olan epicenter’a yakın dağlık bölgelerde meydana geldiğini söyledi. Devlet televizyonu Al Aoula’nın bildirdiğine göre yolların zarar görmesinin ardından kurtarma ekiplerinin kötü etkilenen bölgelere ulaşmakta zorlandığını belirtti.

Fas medyası, Marrakech şehrinde bulunan 12. yüzyıl Koutoubia Camii’nin zarar gördüğünü, ancak tahribatın derecesinin belirsiz olduğunu bildirdi. Ayrıca, Marrakech’in eski şehrini çevreleyen ve UNESCO Dünya Mirası alanlarından biri olan ünlü kırmızı duvarların bazı bölümlerinin yıkıldığı ifade edildi.

Deprem, 120 yılın en büyüğü olarak kaydedildi. Özellikle taş işçiliğiyle yapılan eski şehirlerdeki binaları ve duvarların yıkılmasına neden oldu.

Fas Silahlı Kuvvetlerinden yapılan bir açıklamada, “Fas Kralı Mohammed VI, hava ve kara unsurlarının, özel arama kurtarma ekiplerini ve bir cerrahi saha hastanesini harekete geçirmelerini emretti” denildi.

Ancak dünya genelinden yardım teklifleri yağarken, Fas hükümeti henüz resmi olarak yardım talebinde bulunmadı. Uluslararası kurtarma ekiplerinin sevk edilmeden önce ‘uluslararası yardım talebinde’ bulunulması gerekiyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here