Kraliyet Donanması, kargo taşıma kapasitesine sahip İnsansız Hava Aracı (İHA) HMS Prince of Wales uçak gemisinin güvertesine başarıyla iniş kalkış yaptı. Sabit kanatlı otonom bir dron Birleşik Krallık uçak gemisine ilk kez iniş yapmış oldu.

Southampton merkezli W Autonomous Systems (WAS) firması tarafından geliştirilen otonom bir dron, İngiltere’nin Cornwall sahilindeki HMS Prince of Wales üzerine başarılı bir şekilde indi. Bu, sabit kanatlı otonom bir dronun Birleşik Krallık uçak gemisine ilk kez iniş yapması anlamına geliyor.

Dron, uçuşuna Lizard Peninsula’dan başladı, uçak gemisine malzeme taşıdı ve daha sonra güvenli bir şekilde geri döndü.

Artık geleneksel F-35 Lightning jetleri ve deniz helikopterleri ile birlikte insansız hava araçları denizde güvenle çalışacak.

Birleşik Krallık Donanması, insansız hava araçları ile Uçak Gemisi Görev Gücü içinde gemiler arasında malzeme transferini kolaylaştırmak ve helikopterlere olan bağımlılığı azaltmayı hedefliyor.

Ayrıca bu yöntem, maliyet açısından daha etkili olmasının yanı sıra, özellikle kötü hava koşulları sırasında hava mürettebatına yönelik potansiyel riskleri azaltır. Uçak gemisi grubuna tehdit oluşturan düşman denizaltılarını veya yüzey gemilerini tespit etme gibi kritik operasyonel görevler için kullanılabilir.

HCMC çift motorlu dron, 100 kg yükü 1.000 kilometreye kadar taşıyabilir. Özellikle düzensiz zeminde iniş yapabilir ve iniş veya kalkış için sadece 150 metre uzunluğunda bir pist gerektirir.

HMS Prince of Wales uçak gemisi, F-35 Lightning savaş uçakları, MV-Osprey tilt-rotorları ve Mojave İnsansız Hava Araçları ile denemeler yapacak. Noel’e kadar Amerika’nın Doğu Kıyısı’nda faaliyet gösterecektir.

Türkiye’de Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi TCG Anadolu’da konuşlanacak TB-3 Bayraktar İnsansız Hava Araçları geliştirme çalışmaları devam ediyor. Baykar’ın Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar, bu yıl Başkent Ankara’da düzenlenen Teknofest alanında yaptığı açıklamada, TB3 için 2023 yılı içerisinde ilk uçuşu yapacağını söyledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here