Savunma Bakanı Delfin Lorenzana, Güney Koreli gemi yapımcısı Hyundai Heavy Industries’in (HHI), Filipin Donanması’nın (PN) Açık Deniz Devriye gemisi (OPV) projesi için seçildiğini söyledi.

Güney Kore’nin Jose Rizal sınıfı füze fırkateynleri ve iki korveti inşa ettiğini belirten Savunma Bakanı Lorenzana, Donanmamız, OPV gemileri inşa edilen bu gemiler ile aynı sisteme sahip olmasını avantaj olarak gördü. Bakım ve onarım yapmamız gerekirse Güney Koreliler kolayca gelebilir ” ifadelerini kullandı.

Güney Kore Hyundai Heavy Industries Filipinler için Jose Rizal sınıfı fırkateynleri ve 2 adet yeni korvete ek olarak modernize edilen Pohang sınıfı korvetleri ve ikinci el helikopterler tedarik etmeyi de teklif etmişti. Güney Kore’nin 2. el teklifleri ihalenin sonucunda etkili olduğu belirtildi.

Lorenzana, OPV projesi daha önce Avustralyalı gemi firması Austal ile yapılmasının planlandığını, fakat Avustralya firması fiyat arttırması sebebiyle Savunma Bakanlığı’nın yeni tedarikçilere yöneldiğini belirtti.

Savunma Bakanı, OPV ihalesine Fransa, İsveç, Güney Kore, Japonya, Türkiye ve Hindistan’dan gemi yapımcılarının katıldığını söyledi.

İhaleye Türkiye’den ASFAT firması katılmıştı. ASFAT Filipinler Havacılık-Uzay Savunma Şirketi PADC arasında Mutabakat Protokolü İmza Töreni gerçekleştirilmişti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here