Filipin Hava Kuvvetlerinin Taarruz Helikopter ihtiyacı için Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ) üretimi T-129 ATAK Taarruz ve Taktik Keşif Helikopterinin seçildiği bildirildi.

Filipinler Savunma Bakanı Delfin Lorenzana, Hava Kuvvetlerinin ABD yapımı Sikorsky Black Hawk tedarik tavsiye kararı aldığını, TUSAŞ’ın ürettiği T-129 ATAK Taarruz ve Taktik Keşif Helikopterinin seçildiğini söyledi.

Filipin ordusunun 30 yakın taarruz helikopteri ihtiyacı bulunduğunu ancak bütçenin az sayıda helikopter tedarikine yeteceğini açıklayan Lorenzana, ” En fazla 10 adet ATAK Helikopteri alabiliriz.. “ dedi.

24pilipinas.com internet sitesinin haberine göre Savunma Bakanı Delfin Lorenzana helikopter tedarik programında son durum hakkındaki sorulara cevap verdi.Lorenzana, Filipinler Hava Kuvvetleri Teknik Çalışma Grubunun çalışmalarını tamamladığını genel maksat ve taarruz helikopterlerinin belirlendiğini söyledi.Bu çalışma sonucu Sikorsky Black Hawk’ı genel maksat helikopteri olarak tavsiye ettiğini, TUSAŞ yapımı T129 ATAK’ı ise taarruz helikopteri olarak seçtiğini açıkladı.

Bakan Lorenzana Sikorsky Black Hawk helikopterlerinin alımının 2019 ilk aylarında imzalanacağı, ATAK tedariği için harekete geçileceğini belirtti.

Geçtiğimi aylarda TUSAŞ 30 adet T-129 ATAK Taarruz Helikopteri için Pakistan ile 1.5 milyar dolarlık anlaşma imzalamıştı.TUSAŞ, Türk Kara Kuvvetlerine ve Jandarma Havacılık Başkanlığına şu ana kadar 44 adet T-129 ATAK teslimatı gerçekleştirdi.

Kaynak: Ajanslar, 24pilipinas.com,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here