Hırvatistan Deniz Kuvvetleri Komutanlığı için inşa edilen ” OMIŠ ” Kıyı Devriye Gemisi ASELSAN tarafından üretilen 30mm Muhafız Otomatik Top Sistemi ile donatıldı.Proje kapsamında 4 adet devriye gemisi daha üretilecek.

Brodosplit tersanesi tarafından yerel sanayinin katkılarıyla üretilen Kıyı Devriye Gemisi 7 Aralık’ta Split’teki deniz üssünde düzenlenen törenle teslim edildi.

Geminin silah sistemi arasında Aselsan yapımı Muhafız’ın yanı sıra iki adet Herstal 12,7 mm makineli tüfek ve Strela manpads hava savunma sistemi bulunuyor.

Kıyı Devriye Gemisinde 16 personelin görev yapacak, gemi arama ve kurtarma, devriye, kaçakçılığı ve yasadışı göçü önlemeye yönelik görevlerde kullanılacak.

Hırvat savunma bakanlığı ile Brodosplit arasında 2014’ün Aralık ayında imzalanan ve Haziran 2017’de suya indirilen sınıfının ilk gemisi olan ” OMIŠ ” Kıyı Devriye Gemisi, 43,25 metre uzunluğa ve 240 ton ağırlığa sahip.

Aselsan’ın Muhafız otomatik top sistemi; termal Kamera, TV Kamera ve Lazer Mesafe Ölçme cihazı takılabilen, Silah kumanda birimi aracılığı ile uzaktan kumanda edilebilen, otomatik hedef takip özelliğine ve modüler yapıya sahip bir stabilize silah sistemidir.

Silah sistemi savaş gemilerinde, karakol botlarında, sahil güvenlik botlarında ve çıkartma gemilerinde kullanılıyor.

Kaynak: Ajanslar,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here