İsrail Elbit Sistem ve İtalyan Leonardo firması, Elbit’in ürettiği Seagull ‘insansız su üstü deniz araçlarına’ hafif torpido entegre etmek için ortak bir ekip kurduğunu açıkladı.

Leonardo’nun hafif ve mini torpidolarında kullanılan fırlatma sistemi mimarisi ve A244/S torpidolarının gelişmiş modeli A244/S Mod.3 torpidoları Seagull botlarında kullanılması planlanıyor.Mod 3. torpidoları azaltılmış gürültü ve düşük görünürdeki hedefeleri tespit etmek için dijital sinyal işleme (FFT) sistemiyle donatılmıştır.

Leonardo şirketinin torpido tasarımları, üretimi ve entegrasyonu 30 yakın ülke tarafından kullanılırken, Seagull botu İsrail donanması tarafından mayın avlama-önleme ve denizaltı savaşında kullanılıyor.

Belçika Savunma Bakanlığı 2017 yılında Kuzey Denizindeki Zeebrugge deniz üssü yakınlarında yaptığı denemelerde, Seagull botu Denizaltı Savaşında (ASW) ve Mayın avlama-önleme (MCM) görevlerini büyük başarı gösterdi.Botlar dört gün boyunca 5-6 Deniz Durumunda kıyıdaki bir merkezden yönetilerek kullanıldı.

Tek bir Seagull botu Mayın avlama-önleme görevi kapsamında üzerindeki K5900 yan taramalı sonar ve R2Sonic ileri görüşlü sonar ile su yolunda arama, algılama ve sınıflandırma gerçekleştirdi.

Seagull “insansız su üstü deniz aracının hafif torpido kabiliyeti ilk defa 2016 yılında İsrail’deki Haifa limanında test edildi.

ASELSAN FİRMASI ‘LEVENT’ İNSANSIZ SU ÜSTÜ ARACI TASARLADI

Türkiye’nin önde gelen Savunma Sanayii firması ASELSAN’da LEVENT adında İnsansız Su Üstü Deniz Aracı tasarladı. LEVENT farklı faydalı yüklerden oluşan modüler tasarımı sayesinde, keşif-gözetleme, acil müdahale ve haberleşme rölesi gibi değişik görevlerde kullanılabilmektedir.

Sistem sahip olduğu otonom seyir ve uzaktan komuta yetenekleri ile görüş hattının (ufuk) ötesinde bile 30 knot sürate kadar güvenli olarak görev yapmaktadır.

Modüler yapıdaki sistem birimleri, envanterdeki mevcut botların üzerine kolaylıkla takılabilecek şekilde tasarlanmıştır.

 

ELBİT VE LEONARDA ŞİRKETLERİ

Elbit sistem İsrail’in ihtiyaç duyduğu görüntüleme sistemleri, güzüdümlü füzeler ve insansız araçlar üretmektedir.Ayrıca şirket, komuta ve kontrol, haberleşme, bilgisayar, istihbarat gözetleme ve keşif (“C4ISR”), insansız uçak sistemleri, ileri elektro-optik, elektro-optik uzay sistemleri, sinyal istihbarat sistemleri, veri bağlantıları ve iletişim sistemleri, radyolar ve siber tabanlı sistemler üretmektedir.Şirket İsrail ordusunun İHA, Avcı uçakları ve Merkava tanklarına ihtiyaç duyulan teknolojileri tedarik etmektedir.Şirket ABD, Brezilya ve İngilterede çeşitli şirketlere sahiptir.

Leonardo şirketi İtalya’nın küresel çapta en büyük firmaları arasında yer alıyor. Şirket Helikopterler, Uçaklar, Hava & Uzay Sistemleri, Kara, Deniz Savunma Elektroniği, Savunma Sistemleri, Güvenlik ve Bilgi Sistemleri gibi bir çok alanda faliyet gösteriyor. Leaonarda firmasının İtalya, İngiltere, ABD ve Polonya’da sanayi varlığı bulunmaktadır.

Kaynak :Elbit Systems Ltd., Leonardo,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here