İsveç merkezli Stockholm Uluslararası Barış Araştırmaları Enstitüsünün (SIPRI -Stockholm International Peace Research Institute) yayınladığı son raporda dünyada silah üretiminin yarısından fazlasının ABD’li şirketler tarafından yapıldığını ortaya koyuyor. Araştırmaya göre Türk silah şirketleri 2017’de satışlarını yüzde 24 arttırdı.

Enstitünün raporunda dünyanın önde gelen 100 savunma sanayi firmaları arasında ilk sırayı ABD firması Lockheed Martin alıyor. Geçen yıl 44 milyar dolarlık satış yapan Lockheed Martini hiçbir savunma sanayi firması yaklayamadı.Firmanın satışta elde ettiği başarı, ABD silahlı kuvvetlerinin savunma ürünlerine olan ihtiyacına ve şirketin ordu için farklı silah sistemleri üretmesine dayanıyor.Bu ürünler arasında ‘F-35 Lightning’ tipi savaş uçakları ile ‘C-100 Hercules’ tipi nakliye uçakları yer alıyor.

Araştırmada ikinici sırayı Boeing alıyor. Firma Amerikan Hava Kuvvetlerine KC-46 tanker uçakları üretiyor. ABD Başkanı Donald Trump, Temmuz ayında Boeing’e iki yeni başkanlık uçağı Air Force One’ın üretimi için sipariş verdi.

LİSTENİN ÜST SIRLARINDA AVRUPA ŞİRKETLERİ ÇOK AZ SAYIDA

SIPRI sıralamasının üst sıralarında Avrupa’dan çok az sayıda şirket yer alıyor.Bu şirketler arasında, Almanya’nın da ortağı olduğu Airbus da bulunuyor. Airbus, Avrupa’daki bir çok ülkenin ordusu için ‘A400 M’ tipi nakliye uçakları üretiyor.

Batı Avrupa’da silah üreten ülkeler arasında İngiltere birinci, Fransa ise ikinci sırayı alıyor. İngiltere’deki dev şirket BAE Systems, 83 bin çalışanı ile dünyanın en büyük beş şirketi arasında sayılıyor. BAE Systems, Suudi Arabistan gibi ülkelere satılan ‘Eurofighter Typhoon’ tipi savaş uçaklarının üretimine katkı sağlıyor.

Almanya’nın önde gelen savunma sanayii şirketlerinden Düsseldorf merkezli Rheinmetall, 3 milyar 400 milyon dolar satış ile 25’inci sırada bulunuyor.

RAPORDA ÇIKIŞ YAPAN ÜLKELER ARASINDA TÜRKİYE GÖSTERİLİYOR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın silah ithalatına olan bağımlılığı azaltabilmek için geliştirdiği strateji, Türk silah üreticilerinin kârını yüzde 24 oranında artırmasını sağladı.

Türk silah şirketleri 2017’de satışlarını yüzde 24 arttırdı, ASELSAN firması ilk 100 şirket arasına girdi.  

Rapora göre, Hindistan ve Brezilya da 2017’de çıkış yapan ülkeler arasında yer aldı, ilk 100’e Güney Amerika’dan sadece Brezilyalı Embraer şirketi girdi.

RUSYA İKİNCİ SIRAYA YÜKSELDİ 

Rusya’nın 2000’li yılların başından bu yana silah satışında ilk kez dünyada 2. sıraya yükseldiği belirtildi.

SIPRI yayınladığı istatistiğe göre Rusya’nın önde gelen savunma şirketlerinin gerçekleştirdiği silah satışları, küresel silah satışlarının yüzde 9.5’ini oluşturdu.

Bu arada S-400 füze savunma sistemlerinin de üreticisi olan Almaz-Antey savunma şirketi, ilk kez dünyanın en büyük 10 silah üreticisi arasında kendine yer buldu.

İstatistikte yer alan 10 Rus savunma şirketinden 9’unun geride kalan dönemde satışlarını artırdığı da kaydedildi.

Rusya, küresel silah satışında yüzde 57’lik paya sahip ABD’yi takip ederken İngiltere, yüzde 9’lük payla 3. sırada yer aldı.

SIPRI uzmanları, Çin’de silah üreten üç şirketin de sıralamanın üst sıralarında yer alabileceğini tahmin ediyor. Ancak bu şirketler, silah satışı konusundaki güvenilir verileri açıklamadığı için sıralamada yer almadıkları belirtildi.

Kaynak: Ajanslar, SIPRI, DW, Sputnik,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here