Finlandiya Donanması Pohjanmaa sınıfı korvet programı aynı zamanda Squadron 2020 olarak da bilinen programın durumu hakkında bir güncelleme yayınladı. Programda orta düzeyde gecikmeler yaşandığından teslim tarihinin ertelendiği bildirildi. İlk çeliğin kesilmesi 2022’de planlanmıştı ancak bu tarih şimdi 2023 sonbaharına ertelendi.

Programın gecikmesi sebebi olarak yeterli nitelikli işçi eksikliği ve tasarımın nihai olarak tamamlanması gösterildi. İlk çeliğin kesilmesi 2022’de planlanmıştı ancak bu tarih şimdi 2023 sonbaharına ertelendi.Açıklamada 2020’de başlayan gemilerin temel tasarımı ve ekipman satın alımlarının neredeyse tamamlandığı duyuruldu.

Nihai tasarım aşamasında geminin boyutları biraz büyüdü, geminin uzunluğu 114 metreden 117 metreye çıktı. Gövdenin şekli ve genişliği de bazı küçük değişikliklere uğradı. Mürettebat sayısı yaklaşık 70 olarak planlanmıştı, yeni duruma göre bu sayı  73 olarak belirlendi. Önceden duyurulan toplam tahrik gücü de 29 MW iken, şimdi yaklaşık 30 MW toplam dizel-elektrik ve gaz türbinli tahrik sistemi olması planlandı. Geminin 4.300 tonluk deplasmanla 4 günlük dayanıklılığı onaylandı.

ilk geminin üretimi bu yıl başlayacak ve geçici tarih olarak ekim sonu veya kasım başı olarak belirlendi. İlk geminin deniz denemeleri 2026’da yapılacak ve takip eden üç gemi ilkinden farklı zaman aralıklarında üretime girecek. Böylece dört gemi de 2029’un sonuna kadar hizmete girmiş olacak.

Finlandiya Donanması operasyonel ortam ve doktrinde değişikliğe giderek, az sayıda daha büyük gemi tercihine yöneldi. Bunda etken ülkenin NATO üyeliği büyük rol oynadı. 

Kendi kıyılarına yakın savunma, mayınlama ve denizden men görevlerine ek olarak, Baltık Denizi’nin zorlu ikliminde yıl boyunca iyi dayanıklılık ve deniz kabiliyeti gerektiren görevler artık daha önemli hale geldi. Bu görevler arasında barış ve savaş zamanlarında hayati öneme sahip olan ticari gemileri ve deniz tabanlı altyapının korunması da yer almaktadır. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here