Güney Kore’nin yerli imkanlar ile geliştirdiği KF-21 Boramae savaş uçağı yakın menzilli hava-hava AIM-2000 IRIS-T füzesini başarıyla ateşledi. 

Test Güney Denizi üzerinde ikinci KF-21 prototipi tarafından gerçekleştirildi. Test videosu  Güney Kore Savunma Tedarik Programı İdaresi (DAPA) tarafından yayımlandı. 

AIM-2000 IRIS-T füzesi yakın menzilli (Görüş içi) hava-hava muharebesi için tasarlanmış, kızılötesi güdümlü bir füzedir. IRIS-T Almanya ve altı ülkenin ortak girişimiyle geliştirildi. AIM-9 Sidewinder’dan daha yetenekli kısa menzilli hava-hava füzesi oluşturma amacıyla geliştirilen füzenin geliştirme programı 1995 yılında duyuruldu ve füze Aralık 2005’ten beri kullanımda. IRIS-T en gelişmiş kısa menzilli hava-hava füzelerinden biri olarak kabul ediliyor. Eurofighter Typhoon tarafından kullanılan füze, düşman tarafına manevra yapmadan çevresindeki hedefleri 360 derece vurabilmesine olanak tanıyor. 

Geçtiğimiz günlerde KF-21 Boramae savaş uçağının silah testleri başlamıştı. Bu kapsamda ilk kez Meteor hava-hava füzesi ve 20mm Gatling topu atışları gerçekleştirildi. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here