Endonezya’nın Jakarta kentinde 2 – 5 Kasım tarihleri arasında düzenlenecek “Indo Defense Expo & Forum 2022” fuarında FNSS Savunma Sistemleri ÇAKA Uzaktan Komutalı Kule (UKK) ile birlikte ZAHA’yı sergileyecek.

Zırhlı Amfibi Hücum Aracı (ZAHA), amfibi çıkarma birliklerinin ihtiyaçları dikkate alınarak FNSS tarafından tasarlandı. Araç, Personel Taşıyıcı, Komuta Aracı, Kurtarma Aracı ve Mayın Geçit Açma Aracı olmak üzere dört değişik konfigürasyona sahiptir.

Suda direnci azaltmaya yönelik gövde tasarımı ve güçlü su jetleri ZAHA’ya, denizde 7 knot azami sürat ile yüksek hareket kabiliyeti kazandırmaktadır. FNSS tarafından özgün olarak geliştirilen uzaktan komutalı kule sistemi ÇAKA UKK ile ZAHA, 12.7 mm makineli tüfek ve 40 mm otomatik bomba atar ile yüksek ateş gücüne sahiptir.

Türkiye ile Endonezya arasında imzalanan Savunma Sanayi İşbirliği Anlaşması kapsamında FNSS ve PT Pindad tarafından ortak geliştirilen KAPLAN MT (HARIMAU), ise fuarın açık alanında gerçekleştirilecek olan Askeri Canlı Gösterimde yer alacak.

FNSS Savunma Sistemleri ve PT Pindad arasında imzalanan KAPLAN MT (HARIMAU) Orta Ağırlık Sınıfı Tank Seri Üretimi Uzun Dönemli İşbirliği Sözleşmesi kapsamında sürdürülen projede FNSS, seri üretim konfigürasyonuna sahip ilk parti araçların imalatını tamamlamış bulunuyor. FNSS tesislerinde üretilen 10 adet tank platformu son kule montajları için Endonezya’ya sevk edilirken, üretimine PT Pindad tesislerinde başlanan, kalan 8 tankın parça ve alt sistemleri, araç kitleri olarak Endonezya’ya sevk edildi. Araçların üretiminin 2023’ün ilk yarısının sonuna kadar tamamlanması bekleniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here