FNSS ile Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) arasında Silah Taşıyıcı Araçlar (STA) Projesi Kapsamında İlave Araçların Tedarikine Yönelik Sözleşme Değişikliği imzalandı

Silah Taşıyıcı Araçlar (STA) projesi, Kara Kuvvetleri Komutanlığı ihtiyaçlarını karşılamak üzere, Savunma Sanayii Başkanlığı ve FNSS arasında, 27 Haziran 2016 tarihinde imzalanmıştı.

Silah Taşıyıcı Araçlar (STA) projesi kapsamında Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na KAPLAN STA ve PARS 4×4 STA araçalarının ilki Aralık 2019’da tören ile teslim edilmeğe başlandı.

Silah Taşıyıcı Araçlar Projesi kapsamında, 184 adet paletli, 76 adet tekerlekli olmak üzere toplam 260 adet silah taşıyıcı araç ve 64 adet KORNET-E Silah Kulesi ve 196 adet OMTAS Silah Kulesi geliştirilecek, test ve doğrulamaları yapılarak, üretimleri gerçekleştirilecek ve Silahlı Kuvvetlerimize 2022 yılına kadar teslim edilecek. Bugüne kadar toplam 200 adede yakın aracının teslimatı tamamlandı. İlk fazının 2022 yılının Şubat ayında sona ermesi planlanan projede ilave araçların teslimatlarının 2023 yılı içerisinde başlaması öngörülmekte.

KAPLAN STA ve PARS 4×4 STA, Hareket Kabiliyeti, Çevre Koşulları, EMI/EMC, Mayın ve Balistik Koruma ve Amfibi Kabiliyet Testlerinden başarıyla çıktı. KAPLAN STA 10 km dayanıklılık sürüş testi ve Kornet Kulesi kalifikasyonlarını başarıyla gerçekleştirildi. Diğer araç PARS 4×4 STA ise 20 km dayanıklılık sürüş testinden başarıyla çıkarken, OMTAS kulesi kalifikasyonları Aralık 2019 sonunda tamamlandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here