ASFAT ile ASELSAN arasında Açık Deniz Karakol Gemisi Projesi Savaş Sistemleri Sözleşmesi” ve “T-155 Panter Obüsü Modernizasyon Projesi Atış Kontrol Sistemleri Sözleşmesi” imza törenleri gerçekleştirildi.

Geçtiğimiz günlerde Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın ihtiyaçları kapsamında iki Açık Deniz Karakol Gemisi’nin ilki olan TCG AKHİSAR’ın Sac Kesim Töreni gerçekleştirilmişti. Sözleşme ile geminin savaş sistemleri ASELSAN tarafından üretilecek.

Yerli ve milli silah ve sistemlerle donatılacak geminin, ada sınıfı korvetler yani MİLGEM’lerle benzer özellikte olması bakım, tutum, idame giderlerinin ve onarım sürelerinin azaltılmasında önemli imkanlar Sağlayacak.

Açık Deniz Karakol Gemileri deniz yetki alanları başta olmak üzere dünya denizlerinde refakat, keşif, karakol, gözetleme, deniz yollarının emniyetinin sağlanması ve deniz güvenliği gibi görevlerde kullanılacağını, bu görevler için uygun özellikte yeterli silah ve sistemlerle donatılacağı bildirildi.

Ayrıca IDEF’21’de ASFAT ile TÜBİTAK BİLGEM arasında “Açık Deniz Karakol Gemisi Degaussing Sistemi Sözleşmesi”, SEGA TÜBİTAK arasında da “Mutabakat Protokolü” imza törenleri gerçekleştirildi.

ASELSAN’ın yeni iş sözleşmesine ilişkin açıklaması, Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) yayımlandı.

Açıklamada, “ASELSAN ile Askeri Fabrika ve Tersane İşletme AŞ (ASFAT) arasında, Savaş Sistemleri ile ilgili toplam bedeli 40,3 milyon avro olan bir sözleşme imzalanmıştır. İşbu sözleşme kapsamında ASELSAN, Seyir Sistemleri, Muhabere Sistemleri, Radar Sistemleri ve Silah Sistemlerinin tedariki ve entegrasyonundan sorumludur” denildi.

Söz konusu sözleşme kapsamında teslimatların 2023-2024 yıllarında gerçekleştirileceği aktarılan açıklamada, yeni iş ilişkisinin ortaklık faaliyetlerine etkisine ilişkin, “Şirketin cirosunu olumlu etkileyecektir.” değerlendirmesi yapıldı.

T-155 PANTER OBÜSÜ MODERNİZASYON PROJESİ

ASFAT ile ASELSAN arasında “T-155 Panter Obüsü Modernizasyonu Projesi Atış Kontrol Sistemleri Sözleşmesi” imza töreni düzenlendi.

Aselsan Genel Müdürü Haluk Örgün, “ Panter Obüslerini modernize ederek ordumuzun vurucu gücüne güç katacağız. Büyük bir iharacat potansiyeli de taşıyan obüslerimizin yeteneklerini ASELSAN olarak çok daha iyi bir noktaya taşıyacağız. T-155 Panter Obüsü Modernizasyon Projemiz ordumuza ve milletimize hayırlı olsun.” İfadelerini kullandı.

Bunun yanında ASFAT ile BMC arasında T-155 Panter Obüsü Modernizasyonu Projesi Kapsamında “Taktik Tekerlekli Araç Sözleşmesi”, Makine Kimya Endüstrisi (MKE) ile de “T-155 Panter Obüsü Modernizasyonu Projesi
Silah Sistemi Sözleşmesi” imza töreni düzenlendi

T-155 PANTER Obüsü modernizasyonu kapsamında servo sistemi, elektronik birimler, hidrolik sistem ve kullanıcı arayüzü yenilenmekte, ayrıca obüslere Sayısal Haberleşme, Teknik Ateş İdare, Balistik Hesaplama (NABK), İlk Hız Yönetimi kabiliyeti kazandırılmakta ve ADOP-2000 Entegrasyonu sağlanmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here