Ermenistan, Azerbaycan’ın Gence ve Mingeçevir kentlerine füzeli saldırı düzenledi. Azerbaycan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Haciyev, en az 13 kişinin hayatını kaybettiğini, 40’tan fazla kişinin de yaralandığını açıkladı.

Gence şehrinde vurulan bölgede 4-5 katlı binalar bulunuyor. Enkaz altında kalan sivillerin kurtarılması için bölgeye çok sayıda ambulans ile arama-kurtarma timi sevk edildi.

Hikmet Hacıyev, “Ermenistan’ın saldırısı sonucu ilk bilgilere göre 20’den fazla ev yıkıldı.” dedi.

Haciyev, “Ermenistan yeni füze sistemleri getirdi ve Azerbaycan şehirlerine saldırdı. Saldırıda can kayıpları var…” şeklinde konuştu.

SALDIRIDA SCUD TİPİ ‘ELBRUS’ BALİSTİK FÜZELERİ KULLANILDI

Hacıyev, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Gence’ye düzenlenen saldırıda Scud tipi “Elbrus” balistik füzelerinin kullanıldığını, enkaz alanında bulunan parçaların bunu kanıtladığını duyurdu.

Sivillere yönelik saldırının, savaş alanındaki yenilgileri nedeniyle Ermenistan yönetiminin acizliğine işaret olduğunu belirten Hacıyev, saldırının kasıtlı olduğuna dikkati çekti.

Ermenistan ve Azerbaycan’ın elinde R-11/-17 (SS-1 Scud A/B/C/D) SRBM 600 Kg harp başlığı 300 km menzili balistik füze bulunmaktadır.

Ermenistan Savunma Bakanlığı Basın Sözcüsü yaptığı açıklamada, “Ermenistan Cumhuriyeti topraklarından ya da Ermenistan Silahlı Güçleri tarafından Azerbaycan’a yönelik ateş açılmamıştır.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Ajanslar,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here