Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Üsküdar’daki Vahdettin Köşkü’nde bugün bir araya geldi. İki ülke arasında savunma sanayii projeleri kapsamında iyi niyet beyanı ve Askerî Çerçeve Anlaşması imzalandı.

İki lider başkanlığında gerçekleşen heyetler arası görüşme 1 saat 15 dakika sürdü.Görüşmenin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy tarafından ‘Ukrayna Devlet Nişanı’ verildi.

Savunma Sanayii Başkanı (SSB) Dr. İsmail Demir ve Ukrayna Savunma Bakanı Andrii Taran arasında savunma sanayii projeleri kapsamında iyi niyet beyanı, Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar ile Ukrayna Savunma Bakanı Andrii Taran arasında Askerî Çerçeve Anlaşması imzalandı.

Türkiye ile Ukrayna arasında son yıllarda askeri ve savunma sanayindeki iş birliği giderek arttı. Geçtiğimiz yıl Türkiye’den Bayraktar TB-2 satın alan Ukrayna, bu yıl 48 adet daha İHA satın almak istediği gündeme gelmişti.

Ukrayna basınında çıkan haberlerde, Türkiye’ye S-125 Pechora füze sistemi teslim ettikleri yazılmıştı.  

Ukrayna’da Eski Sovyeteler birliği döneminde kalma çok önemli bir savunma sanayii altyapısı bulunuyor. Türkiye özellikle füze, roketler, roket motorları, muhtelif zırhlı araç motorları, çeşitli uçak tasarımları, ortak kargo uçağı üretilmesi ve hava platformlarında kullanılan motorların ortak geliştirilmesi gibi projeler ile ilgileniyor.

RUSYA’NIN KIRIM’I İLHAK ETMESİYLE UKRAYNA SICAK BÖLGE OLDU

Karadeniz 2014 yılında Rusya’nın Kırım’ı ilhakıyla aniden sıcak bölge haline geldi. Putin, eski Sovyetler Birliği Komünist Partisi lideri Nikita Kruşçev’in 1954 yılında Ukrayna’ya bağışladığı yarımadayı kolayca geri aldı.

Askeri faaliyetlerin sayısı ise son 10 yılda neredeyse iki katına çıktı. Kesin olan bir şey varsa Putin, Ukrayna’nın Azak Denizi’nin limanlarındaki mini donanmasını haraket edemez hale getirdi.

Son olarak Azak Denizi’nde Rusya ve Ukrayna donanmalarının karşı karşıya gelmesinin ardından yaşananlar bölgede kaygı oluşturuyor.Ukrayna’da yeni silah sistemleriyle ordusunu güçlendirmeye çalışıyor.

Kaynak: Ajanslar,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here