General Atomics firması ‘Mojave’ adlı yeni bir İnsansız Hava Aracı’nı (İHA) tanıttı. Mojave’nin en büyük özelliği kısa pistlere kalkış ve iniş gerçekleştirebiliyor olması.

Firmanın ABD ordusu için geliştirilen MQ-1C Gray Eagle tasaramına dayanan yeni İHA, yarı geliştirilmiş yüzeylerden kısa kalkış ve iniş için optimize edildi. Şirket İHA’nın kısa alandan kalkış için mancınığa ve iniş sırasında kurtarma teçhizatlarına gerek kalmadan çalışabileceğini belirtti.

Şirketin elinde bir adet prototip bulunan Mojave İHA’sı ilk uçuşunu geçen yaz yaptı ve o zamandan beri bir dizi test uçuş gerçekleştirdi. General Atomics firması, dikey kalkış ve iniş (VTOL) konfigürasyonu kullanarak performans hedeflerine ulaşmanın çok zor olacağını belirlemesi ardından, kısa kalkış ve iniş (STOL) tasarımına geçme kararı aldı.

Mojave’nin gövdesi, kısmen MQ-1 Predator ve MQ-9 Reaper’dan türetilmiş olan Gray Eagle ile benzer bir kalıp hattını paylaşıyor. İHA’nın iniş takımları kumlu ve gevşek arazilere iniş ve kalkış yapabilmesi için geniş tabanlı yüzdürme lastiklerinin eklenmesi yeniden tasarlandı.

Şimdiye kadar yapılan testlerde Mojave, 500 fitten (152 metre) daha kısa bir mesafede kalkış ve iniş kabiliyetini gösterdi. İHA’nın en hafif konfigürasyonunda havaya uçabilmesi ve 300 ila 400 fit kadar kısa pistlere inebilmesi için çalışmlar devam ediyor. Uçuş testlerinde İHA’nın 45 knot’a kadar düşük hızlarda güvenli bir şekilde inebileceğini gösterdi.

Toplam kalkış ve iniş rulosunu 300 ila 400 feet’e düşürmek, muhtemelen istihbarat, gözetleme ve keşif (ISR) görevlerinde beş saatten daha az yapabilecek yük kapasitesi gerektirecektir.

Mojave, 25 saatten daha fazla havada kalabiliyor, ancak bu daha fazla yakıt ve dolayısıyla daha büyük bir kalkış ağırlığı gerektiriyor, bu da en azından havalanmak için daha uzun bir pist uzantısına ihtiyaç duyulmasına neden olacaktır.

Şirket yeni İHA’nın kanatları altında 16 adet Hellfire füzesi taşıyabilmesine özellikle vurgu yaptı. Ancak müşterinin gereksinimlerine bağlı olarak çeşitli silahlarıda taşıyabileceği bilirtildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here