HMS Queen Elizabeth uçak gemisinden kalkış sırasında Akdeniz’e düşen F-35B’nin enkazı, İtalya ve ABD’nin de yer aldığı kurtarma operasyonuyla çıkarıldığı açıklandı.

İngiltere Savunma Bakanlığınca yapılan açıklamada, 17 Kasım’da düşen F-35 savaş uçağını çıkarma operasyonunun başarıyla sonuçlandığı belirtilerek, “NATO müttefiklerimiz İtalya ve ABD’ye kurtarma operasyonu sırasında verdikleri destek için teşekkürlerimizi sunuyoruz.” ifadesi kullanıldı.

Yetkililer, gizlilik gereğini öne sürerek kurtarma operasyonuyla ilgili herhangi bir ayrıntı paylaşmadı.

F-35 jetinin denize düşüş görüntüsünü sızdıran bir ordu mensubunun ise gözaltına alındığı biliniyor.Görüntülerde, F-35 jetinin havalanamadan uçak gemisinin rampasından denize düştüğü ortaya çıkmıştı.

HMS Queen Elizabeth uçak gemisinde görevli bir F-35 savaş uçağı, Akdeniz’deki rutin uçuş operasyonları sırasında düştü.F-35 savaş uçağının pilotu fırlatma koltuğu aracılığı ile atlayarak kurtuldu.

Öte yandan 7 aylık bir görevin ardından HMS Queen Elizabeth uçak gemisinin bulunduğu Birleşik Krallık Uçak Gemisi Göreve Gücü (CSG21) görevini tamamlayıp İngiltereye döndü. Görev gücü yaklaşık 500.000 deniz mili kat ederek,üç okyanus ve beş deniz boyunca yelken açtı. Grup 44 ülkeyi ziyaret etti, Avustralya, Kanada, Yeni Zelanda, Fransa, Yunanistan, İsrail, Hindistan, İtalya, Japonya, Umman ve Kore Cumhuriyeti dahil olmak üzere müttefiklerle ortaklıklarını güçlendirdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here