ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyonun muharebe misyonunun sona erdi.

Ülkede kalan tüm askerlerin eğitim ve danışmanlık rolünü üstleneceği açıklandı.

Koalisyon güçlerinin komutanı Amerikalı Tümgeneral John W. Brennan, yaptığı yazılı açıklamada, “Muharebe rolümüzü sonlandırırken Irak Cumhuriyeti’nin daveti üzerine Iraklı güvenlik güçlerine danışmanlık yapmak, yardım etmek ve olanaklar sağlamak için burada kalmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Ortak Operasyonlar Komutanlığı Komutan Yardımcısı Korgeneral Abdulemir El Şammari de Iraklı güçlerin IŞİD tehdidiyle başa çıkmaya hazır olduklarını söyledi. El Şammari, “Bugün, cesur savaşçılarımıza danışmanlık ve yardım olmak üzere yeni bir kapasitede hizmet etmeye başlayacak olan koalisyonla ortaklığımızı yeniliyoruz” şeklinde konuştu.

Batılı güvenlik yetkilileri ve diplomatlar, yaptıkları özel görüşmelerde, bu adımın Irak’ta bulunan 2 binden fazla asker için büyük bir değişikliğe işaret etmediğini, bu askerlerin zaten son birkaç yıldır muharebe operasyonlarına sınırlı şekilde dahil olduğunu söylüyor.

ABD Başkanı Joe Biden ve Irak Başbakanı Mustafa El Kazımi, Temmuz ayında, ABD’nin Irak’taki muharebe misyonunun 2021 yılı sonunda resmen sona ermesi için anlaşma yapmıştı. ABD’nin 2020 yılından bu yana Irak’ta yaklaşık 2 bin 500 askeri bulunuyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here