Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından başlatılan Lojistik Destek Gemisi Projesinin ilk gemisi TCG Yzb. Güngör Durmuş (A-574), STM ana yükleniciliğinde yapımı tamamlanıp Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edildi.

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda, “ Muharip gemilerimizin lojistik ihtiyaçları için başlatılan Lojistik Destek Gemisi Projemizin ilk gemisi TCG Yzb. Güngör Durmuş (A-574), @STMDefence ana yükleniciliğinde Ada Tersanesinde yapımı tamamlanıp Deniz Kuvvetleri Komutanlığımızın hizmetine girdi.Hayırlı Olsun! “ ifadelerini kullandı.

STM ana yüklenici olarak yürüttüğü projede, inşaatı daha önceden başlanmış ve ilk geminin deniz kabul faaliyetleri başlangıç safhasına gelindi ve bugün Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edildi. ikinci gemininde tekne inşatı ve denize iniş yapıldı ve donatımı belirli seviyede tamamlanmış durumda.İkinci geminin Şubat 2024’te teslim edilmesi planlandığı açıklandı.

Gemilerin inşası Ada Tersanesi’nde devam ediyordu, daha önceden ihaleyi alan Selah Tersanesi, ekonomik sorunlar sebebiyle konkordato ilan etmişti.

TCG Yüzbaşı Güngör Durmuş Lojistik Destek Gemisi 6 bin DWT taşıma kapasitesine sahip. Geminin ana görevi, donanmanın yakıt ikmalini sağlamak. 336 ton helikopter yakıtı, 594 ton içme suyu, 8 konteyner yiyecek-kargo-kumanya taşıyabilecek kapasiteye sahip olan TCG Yüzbaşı Güngör Durmuş Lojistik Destek Gemisi ile operasyonel hedefler doğrultusunda kargo taşımak da mümkün. 8 adet konteyner alabilen gemide, ana güverte üzerinde 18 ton kaldırma kapasiteli elektro-hidrolik servis kreyninin de bulunduğu biliniyor.

106 metre boyunda 16,8 metre genişliğinde olan gemide, helikopter iniş kalkışına olan sağlayan geniş bir helikopter pisti yer alıyor ve iniş yapan helikopterlere yakıt ikmali yapılabiliyor. 82 personelin görev alabileceği gemi, saatte 12 deniz mili sürate ulaşabiliyor.

Daha önceden ihaleyi alan Selah Tersanesi, ekonomik sorunlar sebebiyle konkordato ilan etmesinin ardından STM tarafından proje tamamlanıyor. Lojistik Destek Gemisinin 3 boyutlu tasarımı..

Teknik özellikler:

Boy: 106,51 m

Genişlik: 16,80 m

Kargo Kapasitesi: 4880 ton

Seyir siası: 9500 deniz mili

Sürat: Saatte 12 deniz mili

Silah Sistemi: 2 adet 12,7 mm STAMP

15 tonluk genel maksat helikopterinin gece ve gündüz iniş-kalkışına uygun helikopter platformu

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here