Türk Havacılık Uzay Sanayii’nin özgün projesi olan GÖKBEY genel maksat helikopterinin test ve sertifikasyon faaliyetleri devam ediyor. 

GÖKBEY, son testlerinde maksimum servis irtifası olan 20 bin fit’e ulaşarak başarılı bir performans sergiledi. Bu kritik testte, helikopter çift motor ve tek motorla uçuş yaparak güvenli uçuş gereksinimlerini başarıyla tamamladı.

GÖKBEY Programı altında 3 prototip helikopterle toplamda 700 uçuş test saati gerçekleştirildi. Askeri versiyonlarının sertifikasyon süreçlerini tamamlayan helikopter, yakın zamanda Jandarma Genel Komutanlığı’na teslim edilecek.

Yerli imkanlar ile geliştirilen TS1400 turboşaft motorları ile donatılan GÖKBEY, geniş görev yelpazesiyle dikkat çekiyor. Taşıma, VIP, kargo, hava ambulans, arama kurtarma ve kıyı ötesi taşıma gibi görevleri etkin bir şekilde yerine getirebilecek kapasiteye sahiptir.

Öte yandan, GÖKBEY’in yerli motoru olan TS1400 turboşaft motorları ile yapılan ilk test uçuşu da başarıyla tamamlandı. Sivil versiyonu ise Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanacak tip sertifikası ile sivil kullanıcılara sunulacak.

GÖKBEY, Türk Silahlı Kuvvetleri ve diğer kurumların genel maksat helikopteri ihtiyacını karşılamak üzere başlatılan Özgün Helikopter Programı çerçevesinde geliştirildi. İlk uçuşunu 6 Eylül 2018’de gerçekleştiren helikopter, bu süreçte önemli başarılar elde etti ve Türk savunma sanayiine önemli bir katkı sağlamayı hedefliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here