ABD merkezli ekonomi dergisi Forbes, Türkiye’nin savaş uçağı alımında İngiltere’ye yöneldiğini iddia etti. Dergiye göre, Türkiye F-16 yerine İngiliz yapımı Eurofighter Typhoon savaş uçağı tedarik etmeyi düşünüyor. Almanya’nın Türkiye’nin Eurofighter alımını engellediği bildirildi.

Dergi, Ankara’nın Eurofighter’ı tedarik etme seçeneğini masaya koyduğunu yazdı. Haberde Türkiye’ye F-16 satılmasına, Washington’daki bazı çevrelerin karşı çıktığı ifade edildi. Türkiye’nin bu nedenle yeni bir arayışa girdiği belirtildi.

Dergi, İngiltere ile 48 adet Eurofighter savaş uçağı için görüşüldüğünü yazdı. Görüşmelerin silah paketini de kapsadığı iddia edildi. Diğer bir vurgu ise görüşmenin zamanlamasıydı. Forbes, görüşmenin ABD’den 40 gelişmiş Blok 70 F-16 Viper savaş uçağı ve 80 modernizasyon kiti için 20 milyar dolarlık bir anlaşma talebinin hala ABD’de onaylanmaması üzerine geldi.

Habere göre, Türkiye’nin F-16 anlaşması onaylansa bile Eurofighter satın alma sürecini hızlandırabilir.

Dergi, Türkiye’nin bu yöntemle F-16’lara alternatif arayışını göstermeye çalıştığını ileri sürdü. İngiltere’nin de uçak satışına olumlu baktığı vurgulandı.

Öte yandan, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Bakanlığın 2024 yılı bütçesine ilişkin yapılan toplantıda konuşan Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, Türkiye’nin 40 adet Eurofighter Typhoon savaş uçağı tedarik etmeyi planladığını söyledi. Güler, “40 adet Eurofighter almak istiyoruz çok etkili bir uçak, Almanya itiraz ediyor. İngiltere ve İspanya çözeceğiz diyor.” ifadelerini kullandı.

Almanya Başbakanı Olaf Scholz’un, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Eurofighter Typhoon jetleri satın alma talebini olumlu karşılaması pek olası görünmüyor.

Türk yetkililere göre, Erdoğan’ın Berlin’deki toplantıda Scholz’dan, Türkiye’nin hava kuvvetlerini yenilemek amacıyla Eurofighter Typhoon jetlerini satın alma engelini kaldırmasını istemesi bekleniyor. Ancak Alman yetkililer, Türkiye’nin Rusya’dan hava savunma sistemleri satın alması, Suriye’deki askeri harekâtları ve İsveç’in NATO üyeliğini onaylamakta gecikmesi gibi nedenlerle bu talebin olumlu karşılanmasının beklentinin altında olduğunu belirtiyorlar.

Almanya, İngiltere, İtalya ve İspanya Eurofighter’ı konsorsiyum halinde üretiyor, bu sebeple Eurofighter alımı için bu 4 ülkenin de izin vermesi gerekiyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here