General Atomics firması ‘Mojave’ adlı İnsansız Hava Aracı (İHA), Kraliyet Donanması’nın HMS Prince of Wales uçak gemisi üzerinde başarıyla iniş-kalkış yaparak önemli bir kilometre taşına daha geçti.

Mojave, dokuz metre uzunluğu ve 17 metrelik kanat genişliğiyle ABD Donanması dışındaki bir uçak gemisinden operasyon yapabilen en büyük İHA olarak gösterildi.

Başarılı deneme, Kraliyet Donanması’nın sonraki nesil deniz hava gücü için bir sıçrama anlamına gelmektedir. Dört adet Hellfire füzesi taşıma kapasitesine sahip olan ‘Mojave’ İHA, İngiltere’nin Queen Elizabeth sınıfı uçak gemilerine yeni operasyonel yetenekler kazandıracak.

Bir terminalden uzaktan pilot tarafından kontrol edilen ‘Mojave’, ABD’nin Doğu Kıyısı’nda deniz denemelerinde bulunan HMS Prince of Wales uçak gemisi üzerinden kalkış yaparak güvenli bir şekilde iniş yaptı.

Avrupa’da bir ilk defa mürettebatsız hava sistemi karadan kontrol ederek uçak gemisi platformundan kalkış ve iniş gerçekleştirdi. Bu gelişme, 5. nesil F-35 savaş uçakları ile insanlı-insansız platformların entegrasyonu konusunda önemli bir adım olarak gösterilmektedir.

Denemenin planlanmasında önemli bir rol oynayan Kraliyet Donanması Geliştirme Direktörü Amiral James Parkin, “Mojave denemesi Avrupa’da bir ilktir; bu boyuttaki Uzaktan Kontrollü Hava Sistemi’nin ABD dışında bir uçak gemisinden kalkıp iniş yapması ilk defa gerçekleşiyor,” dedi.

Parkin, denemenin başarısını Kraliyet Donanması uçak gemisi saldırı grubu için önemli bir adım olduğunu vurguladı.

Kraliyet Donanması, General Atomics ve HMS Prince of Wales mürettebatı uzmanların aylar süren planlaması ardından bu başarılı deneme gerçekleşti. HMS Prince of Wales şu anda ABD Deniz Kuvvetleri ile yoğun eğitim ve deneme faaliyetlerine katılmaktadır.

General Atomics firması ‘Mojave’ adlı yeni bir İnsansız Hava Aracı, ABD ordusu için geliştirilen MQ-1C Gray Eagle tasarımına dayanan yeni bir insansız hava aracıdır. Mojave, yarı geliştirilmiş yüzeylerden kısa kalkış ve iniş için optimize edildi. Şirket, İHA’nın kısa alandan kalkış için mancınığa ve iniş sırasında kurtarma teçhizatlarına gerek kalmadan çalışabileceğini belirtti.

Mojave İnsansız Hava Aracı, Ağustos 2022’de yapılan bir denemede 90 metreden (300 feet) kalkış gerçekleştirdi. Şirketin elinde bir adet prototip bulunan Mojave İHA’sı, ilk uçuşunu 2020 yazında yaptı ve o zamandan beri bir dizi test uçuşları gerçekleştiriyor.

General Atomics firması, İnsansız Hava Aracı Mojave’nin C-130 Hercules kargo uçağı ile hızlı bir şekilde uzak bir konuma intikalini gösteren bir video yayımladı. Özel bölgelerde görev yapan özel kuvvet birimleri için uygun olduğu değerlendirilen Mojave, ABD Hava Kuvvetleri’nin Agile Combat Employment (ACE) ve Deniz Kuvvetleri’nin Expeditionary Advanced Base Operations (EABO) operasyon kavramlarıyla uyumlu hale gelmektedir. Videoda, Mojave C-130’un yük bölmesinde kanatları yanlarına katlanmış şekilde taşınabilen bir insansız hava aracı olarak gösteriliyor. Yer destek ekipmanları, tek bir UH-60 helikopteri tarafından taşınabilecek kadar küçüktür. C-130’un yük bölmesinin içinden dört kişilik bir ekip tarafından indirilip ve ardından montaj çalışmalarına başlanıyor. Görüntülerde, ekibin iki üyesinin bir AGM-114 Hellfire füzesini Mojave’nin kanat altı paylonlarına yüklediği görülmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here