Türk savunma sanayi şirketi STM Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş., sabit kanatlı milli vurucu İHA sistemi ALPAGU’nun ilk ihracatını gerçekleştirdi. STM tarafından tamamen yerli ve milli imkanlarla geliştirilen ALPAGU, önemli bir başarı elde ederek Türkiye’de envantere girmeden ilk kez bir ülkeye ihraç edildi.

STM Genel Müdürü Özgür Güleryüz, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Türkiye’de ilk kez milli mühendislik gücümüzle oluşturduğumuz Taktik Mini İHA ailemiz her geçen gün yeni başarılar yakalıyor. ALPAGU’nun ilk ihracatını gerçekleştirdik ve önümüzdeki süreçte de teslimatlarımız devam edecek” ifadelerini kullandı. 

Güleryüz, ALPAGU’nun Türk Silahlı Kuvvetleri’ne entegre edilmesi sürecinin devam ettiğini belirtti.

ALPAGU, eski Türkçe’de “düşmana tek başına saldıran yiğit” anlamına gelen bir isim taşıyor. İHA’nın hafif yapısı, düşük radar kesit alanı, dalış hızı ve yüksek manevra kabiliyeti, terörle mücadele, sınır ötesi harekatlar ve çatışma bölgelerinde etkin görev yapabilmesini sağlıyor. 10 kilometre menzile sahip olan ALPAGU, gece ve gündüz koşullarında etkin görev yapabilme yeteneğine sahip.

ALPAGU, farklı platformlara (kara-deniz-hava araçlarına) entegre olabilme özelliği ile dikkat çekiyor. Aynı anda dört ALPAGU’nun tek bir yer kontrol istasyonu üzerinden eş zamanlı saldırı yapabilme yeteneği, operasyonel esneklik sağlıyor. Ağırlığı 2 kilogramın altında olan ALPAGU, dünyada yalnızca 2 platformda bulunan benzer özelliklere sahip.

ALPAGU, Türk Silahlı Kuvvetleri ile Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri’nin gerçekleştirdiği tatbikatlarda belirlenen hedefleri tam isabetle vurarak başarı elde etti. Aksaray Atış Alanı’nda gerçekleştirilen mühimmatlı test atışlarında da ALPAGU, hedefini tam isabetle vurarak performansını kanıtladı.

ALPAGU’nun daha büyük ve daha fazla patlayıcı taşıyabilen, daha hızlı ve daha uzun menzile sahip versiyonu olan Akıllı Dolanan Mühimmat Sistemi ALPAGUT’un geliştirme çalışmaları da STM-ROKETSAN iş birliğinde başarıyla devam ediyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here