Japonya, Tomahawk füzelerini Aegis destroyerlarında kullanarak donanmasının güçlü bir saldırı kapasitesine sahip olmayı hedefliyor.  Bu maksatla Japonya 400 Tomahawk Block V füzesi satın almayı planlıyor. 

Tomahawk füzeleri, Japon gemilerine yeni bir saldırı kinetik boyut kazandıracak. Aegis destroyerleri, şu anda radar sistemleri, yüzeye yönelik füzeler, gemi karşıtı ve denizaltı karşıtı silahlarla donatılmış durumda. Aegis destroyerleri, genellikle balistik füzeleri ve hava saldırılarını engelleme yetenekleriyle bilinen çok amaçlı savaş gemileridir. Aegis, gelişmiş radar ve füze savunma sistemlerini içeren bir dizi teknolojiyi ifade eder. Bu gemiler, balistik füze savunma yetenekleri ile öne çıkar ve hava savunma görevlerini etkili bir şekilde yerine getirebilir.

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin ve Japon Savunma Bakanı Minoru Kihara, ekim ayında yaptıkları görüşmede Tomahawk füzelerinin teslimatını hızlandırmayı tartıştılar. Her iki ülke, yeni stratejiler altında ittifak yeteneklerini güçlendirmek için işbirliği yapıyor.

Block IV Tomahawk, neredeyse 1.600 kilometre menzile sahip, 543 kg savaş başlığına sahiptir. Block V varyantı ise dayanıklılık güncellemelerine sahip ve özellikle uzun menzilli gemi karşıtı füze rolünde hareket edebilen hedeflere yönelebiliyor.

Japonya, başlangıçta 400 Tomahawk Block V füzesi satın almayı planlıyordu. 2025’ten 2027’ye kadar uzanan mali yıllarda gerçekleşecek tedarik planı, önceki versiyonu da içeriyor.

Japonya, Tomahawk’ları Type 12 gemi karşıtı füzesinin menzilini artırmak için kullanmayı amaçlıyor. Ayrıca, kendi uzun menzilli kara saldırı seyir füzesini geliştirmekte ve uzun vadede bu füzelerin Tomahawk’larla birlikte kullanılmasını planlamaktadır.

Japonya’nın saldırı silahlarına yönelik talebi, geleneksel savunma duruşundan sapmanın bir göstergesi olarak karşımıza çıkıyor. Bu değişiklik, bölgedeki artan Çin saldırganlığına ve Kuzey Kore’nin büyüyen füze arseneline bir tepki olarak değerlendiriliyor.

Tomahawk füzeleri, sadece bir konvansiyonel silah değil, aynı zamanda bölgedeki potansiyel tehditlere karşı bir caydırıcı olarak görülüyor. Pasifik bölgesinde Tomahawk füzelerine olan ilgi, Avustralya’nın da bu füzeleri edinmeye yönelik adımlarıyla artıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here