Silahlı İnsansız Suüstü Aracı SANCAR’ın ADVENT ROTA’nın Faz-1 safhası fabrika kabul testleri sona erdi. 

SANCAR SİDA ROTA yeteneği sayesinde ADVENT Savaş Yönetim Sisteminin olduğu tüm platformlar ile birlikte ortak görev yapabilecek.ADVENT C4ISR görev sistemine sahip kontrol istasyonunda yer alacak ADVENT KALYON Görev Sistemi de testleri başarıyla geçti.

Türk Deniz Kuvvetleri’inde  şu ana kadar; 33 farklı hava, suüstü ve sualtı platformu için ADVENT SYS teslimatı gerçekleşti, planlandı veya test faaliyetlerine devam ediliyor.

ADVENT Savaş Yönetim Sistemi  Türk Deniz Kuvvetleri Araştırma Merkezi Komutanlığı tarafından geliştirilen Ağ Destekli Veri Entegre Savaş Yönetim Sistemidir. 

 SANCAR Silahlı İnsansız Deniz Aracı HAVELSAN, Yonca-Onuk iş birliğiyle üretildi. 

SİDA, ADVENT ROTA’yı (Türk Donanması’nın birçok birliğinde hayat bulacak ve insansız sistemler için tasarlanmakta olan ADVENT C4ISR Sistemi) görev sistemi olarak kullanan ilk insansız sistemdir. Bunun yanı sıra, SANCAR SİDA NATO Birlikte Çalışabilirlik Standartlarına uygun ADVENT C4ISR görev sistemine sahip mobil Yer Kontrol İstasyonundan kontrol edilebilmektedir. 

SANCAR’ın farklı gemiler arasında görev devri yapması, görev grubu olarak insanlı/insansız platformlar ile ağ merkezli operasyonlar gerçekleştirmesi ve sürü operasyonlarına kolay adapte olması mümkündür. Bu açıdan platform, küresel rakiplerini geride bırakan bir teknoloji altyapısına sahiptir.

Liman/üs koruma, arama/kurtarma, istihbarat, keşif, gözetleme, karakol, su üstü harbi, mayın karşı tedbirleri görevlerini otonom olarak yerine getirmek amacıyla geliştirilen SANCAR SİDA, insan hayatı için riskli görevlerde insansız kullanım konsepti ile bu riski en aza indirecek, üzerindeki faydalı yüklerle birçok görevin daha maliyet etkin bir şekilde yürütülmesine imkân sağlayacaktır. Bu haliyle SANCAR tasarlanmış en çok yönlü platformlardan biri haline gelmiştir.

Yapay zeka, öğrenen algoritmalar, büyük veri, veri füzyonu, otonom sistemler teknolojileri kullanılarak geliştirilmekte olan Sancar, 12,73 metre uzunluğuna, 3,3 metre genişliğine, 9 ton deplasmana sahip bulunuyor. Sancar, 40 knots’ın üzerinde hıza, 740 kilometrenin üzerinde seyir menziline ulaşıyor.

SANCAR SİDA’nın yakın zamanda Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine katılması bekleniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here