General Atomics firması ‘Mojave’ adlı İnsansız Hava Aracı 90 metreden (300 feet) mesafeden kalkış yaparak önmeli bir kilometre taşına daha geçti.

Firmanın ABD ordusu için geliştirilen MQ-1C Gray Eagle -ER tasarımına dayanan yeni İHA, yarı geliştirilmiş yüzeylerden kısa kalkış ve iniş için optimize edildi. Şirket İHA’nın kısa alandan kalkış için mancınığa ve iniş sırasında kurtarma teçhizatlarına gerek kalmadan iniş kakış yapabileceğini açıkladı.

Şirketin elinde bir adet prototip bulunan Mojave İHA’sı ilk uçuşunu 2020 yazında yaptı ve o zamandan beri bir dizi test uçuşları gerçekleştiriyor. General Atomics firması, dikey kalkış ve iniş (VTOL) konfigürasyonu kullanarak performans hedeflerine ulaşmanın çok zor olacağını belirlemesi ardından, kısa kalkış ve iniş (STOL) tasarımına geçme kararı almıştı.

Mojave’nin gövdesi, kısmen MQ-1 Predator ve MQ-9 Reaper’dan türetilmiş olan Gray Eagle ile benzer bir kalıp hattını paylaşıyor. İHA’nın iniş takımları kumlu ve gevşek arazilere iniş ve kalkış yapabilmesi için geniş tabanlı yüzdürme lastiklerinin eklenmesi yeniden tasarlandı.

Geçekleştirilen testlerde Mojave, 500 fitten (152 metre) daha kısa bir mesafede kalkış ve iniş kabiliyetini gösterdi. Bu son test ile 90 metreden (300 feet) mesafeden kalkış yaparak önmeli bir kilometre taşına daha geçti. Uçuş testlerinde İHA’nın 45 knot’a kadar düşük hızlarda güvenli bir şekilde inebileceğini gösterdi. 

Toplam kalkış ve iniş rulosunu 300 ila 400 feet’e düşürmek, muhtemelen istihbarat, gözetleme ve keşif (ISR) görevlerinde beş saatten daha az yapabilecek yük kapasitesi gerektirecektir.

Mojave, 25 saatten daha fazla havada kalabiliyor, ancak bu daha fazla yakıt ve dolayısıyla daha büyük bir kalkış ağırlığı gerektiriyor, bu da en azından havalanmak için daha uzun bir pist uzantısına ihtiyaç duyulmasına neden olacaktır.

Şirket yeni İHA’nın kanatları altında 16 adet Hellfire füzesi taşıyabilmesine özellikle vurgu yaptı. Ancak müşterinin gereksinimlerine bağlı olarak çeşitli silahlarıda taşıyabileceği bilirtildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here