Tayvan adası çevresinde Çin Ordusu’nun gerçekleştirdiği tatbikatların ‘Tayvan’ın işgaline hazırlanmak için’ gerçekleştirildiği açıklandı.

Tayvan Dışişleri Bakanı Joseph Wu, Pekin’in ada yakınlarındaki askeri tatbikatlarını bir işgale hazırlanmak ve Asya-Pasifik bölgesindeki statükoyu değiştirmek için kullandığını söyledi.

Tayvanlı bakan, Çin’in ülkesinde halkın moralini bozmak için büyük tatbikatlar organize ettiğini, füzeler denediğini, siber saldırılar düzenlediğini, dezenformasyon kampanyası yürüttüğünü belirtti.

Öte yandan Tayvan Savunma Bakanlığı, Çin’in, ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin ziyaretinin ardından başlattığı, daha önce açıklanan 4 günlük süresinin ötesinde sürdürdüğü askeri tatbikatların 5’inci günüde, 39 savaş uçağı ve 13 savaş gemisinin Ada çevresinde görüldüğünü duyurdu.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Çin hava ve deniz araçlarının elektronik takip araçları, devriye uçakları, gemiler ve füze sistemleriyle izlendiği belirtildi.

Çin, ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin Asya turu kapsamında geçen hafta Tayvan’a da gitmesine sert tepki göstermiş ve gezi sonrası Tayvan çevresinde 5 gün boyunca bugüne kadarki en büyük tatbikatlarını düzenlemişti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here