Milli Savunma Bakanlığı ilk 6 ayda gerçekleştirdiği faaliyetler ile Temmuz-Aralık döneminde  yürütülmesi ve gerçekleştirilmesi planlanan faaliyetlerine ilişkin bilgilerin yer aldığı MSB 2022 Yılı Kurumsal Mali Durum ve Beklentiler Raporu’ Temmuz ayında yayınladı. 

Faliyet raporunda hedeflenen ve gerçekleştirilen projeler hakkında detaylı bilgi bulunmaktadır. Raporda öne çıkan bilgiler şöyle: 

76/62 mm Deniz Topunun Milli İmkânlarla Üretilmesi kapsamında yürütülen Ar-Ge çalışmaları sonrasında fabrika çıkış testleri ve fabrika kabul testleri başarıyla tamamlanmıştır. 

Yeni Tip Denizaltı Tedarik Projesinin 1’inci gemisi PİRİREİS’in liman kabul testlerine devam edilmiş, 2’nci denizaltı HIZIRREİS 23 Mayıs 2022 tarihinde havuza çekilmiştir.

21-23 Mart 2022 tarihleri arasında 2 adet ANKA-S ve 1 adet AKSUNGUR İnsansız Hava Aracı (İHA) sistemi hizmete girmiştir.

A 400M (ESEN) Projesi kapsamında 10 uçaktan sonuncusu teslim alınmıştır.

“2’nci Paket Anka-S İHA Sistemi Tedarik Projesi” kapsamında 2 adet Anka-S İHA ve ilgili yer sistemleri envantere alınmıştır.

F-16 Blok-30 Yapısal İyileştirme Projesi kapsamında bir adet F-16C uçağının (proje kapsamında 12’nci uçak) tadilatı tamamlanarak kabulü yapılmıştır.

Yurt içi ve/veya sınır ötesinde icra edilen harekâtlarda kullanılmak Seyyar Sahra Hastanesi yapımı tamamlanmıştır.Harekâtın sağlık hizmet desteğinin sağlanması maksadıyla, 2’nci Hudut Tugay Komutanlığında Sağlık Bakanlığı tarafından kurulan Rol-2 Seyyar Sahra Hastanesi faaliyete geçmiştir.

Orman yangınları ile mücadele maksadıyla hazırlanan Rezerv Güç Protokolü, 01 Haziran 2022 tarihinde Tarım ve Orman Bakanlığı/Orman Genel Müdürlüğü (OGM) ile imzalanmıştır. Söz konusu protokol kapsamında “Rezerv Güç” oluşturulmuştur.

Hava Kuvvetleri Komutanlığının acil harekât ihtiyacı kapsamında talep edilen 40xF-16 Blok-70 tedariki ile 79xF-16 Blok-40/50+ uçakları ve simülatörlerinin Viper modernizasyonuna yönelik İstek Mektupları (Letter of Request-LOR), Tedarik Hizmetleri Genel Müdürlüğü, Hava Kuvvetleri Komutanlığı ve ABD Savunma Bakanlığı ile uçak/alt sistem ana üretici temsilcilerinin katılımıyla detaylandırma toplantılarının gerçekleştirilmesini müteakip; tedarik ve modernizasyon çalışmalarının ABD nezdinde başlatılabilmesi maksadıyla, 25 Mayıs 2022 tarihinde, ABD Savunma ve İşbirliği Ofisi (ODC-T) ile Dışişleri Bakanlığı ve diğer ilgili birimlere gönderilmiştir.

MİLGEM Beşinci Gemi (İ Sınıfı Fırkateyn) Tedariki Projesi kapsamında, İSTANBUL (F-515) Fırkateyni’nin donatım faaliyetlerine İstanbul Tersanesi Komutanlığında devam edilmektedir.

Pakistan MİLGEM Projesi kapsamında, Sayın Cumhurbaşkanımızın katılımıyla 15 Ağustos 2021 tarihinde denize indirilen 1’inci geminin (PNS BABUR) inşa ve donatım faaliyetlerine, 3’üncü geminin (PNS KHAIBAR) ise inşa faaliyetlerine İstanbul Tersanesi Komutanlığında devam edilmektedir. Pakistan Karaçi Tersanesinde projenin 2’nci gemisi (PNS BADR) 20 Mayıs 2022 tarihinde denize indirilmiş olup, 4’üncü geminin (PNS TARIQ) inşa faaliyetlerine devam edilmektedir.

Yüzer Havuz Tedarik Projesinin ilk havuzu olan 3000 Tonluk Denizaltı Havuzunun (HAVUZ-15) inşa ve donatım faaliyetlerine Yalova’da konuşlu alt yüklenici tesislerinde devam edilmektedir.

Yeni Tip Denizaltı (Havadan Bağımsız Tahrikli) Projesi kapsamında projenin 1’inci denizaltısı PİRİREİS’in liman kabul test faaliyetlerine Gölcük Tersanesi Komutanlığında devam edilmektedir. 2’nci denizaltı HIZIRREİS’in atölyede inşa faaliyetlerinin tamamlanması sonrasında havuzda inşa ve donatım faaliyetleri maksadıyla havuza çekişi, 23 Mayıs 2022 tarihinde Sayın Cumhurbaşkanımızın katılımıyla icra edilen tören ile Gölcük Tersanesi Komutanlığında gerçekleştirilmiştir.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığının 2 adet Açık Deniz Karakol Gemisi ihtiyacının karşılanması maksadıyla imzalanan sözleşme kapsamında 1’inci gemi AKHİSAR’ın üretim ve inşa faaliyetlerine 08 Nisan 2022 tarihinde İstanbul Tersanesi Komutanlığında başlanmıştır.

Faaliyet raporu kapsamında 2022 Yılı Temmuz-Aralık Döneminde Yürütülecek Faaliyetler ise şöyle: 

76/62 mm Deniz Topunun Milli İmkânlarla Üretilmesi çalışmaları kapsamında Top Atış Kontrol Sistemi (TAKS) uyumlandırma faaliyetlerinin tamamlanmasını müteakip Liman Kabul Testleri (LKT) ve Deniz Kabul Testleri (DKT) ile birlikte gemi entegrasyon faaliyetlerine başlanılması planlanmaktadır.

90 mm Milli DSH Roketi ve Atıcı Sistemi projesi kapsamında 2’inci teslimat olan 300 DSH Roketinin ROKETSAN tarafından hazır edilmesini müteakip, kalan 4 gemiden 3’ünün Deniz Kabul Testleri, son geminin Liman Kabul Testleri ve Deniz Kabul testlerinin yapılması planlanmaktadır.

Operatif İHA Sistemleri Tedarik Projesi kapsamında son 2 adet AKSUNGUR İHA’nın 2022 yılı sonuna kadar envantere alınması planlanmaktadır. Meltem-3 Projesi kapsamında; 5’inci P-72 uçağının, 6’ncı D/K uçağının envantere girmesi planlanmaktadır.

Çok Maksatlı Amfibi Gemisi (LHD) Anadolu’nun hava vasıtaları, 2 Adet AH-1W Süper Kobra helikopteri 5’inci Ana Bakım Fabrika Müdürlüğünde depo seviyesi bakımlarının tamamlanmasını müteakip yıl sonu itibari ile Deniz Kuvvetleri Komutanlığına teslimi planlanmaktadır.

Çok Maksatlı Amfibi Gemisi (LHD) Anadolu’nun liman kabul testlerinin Ağustos 2022’de tamamlanması, müteakiben deniz kabul testlerinin icra edilmesi ve sözleşmeye göre geminin hizmete girmesi planlanmaktadır.

Açık Deniz Karakol Gemisi Tedariki Projesi’nin ilk gemisi olan AKHİSAR’ın ilk bloğunun kızağa koyma töreni ve 2’nci gemisi olan KOÇHİSAR’ın sac kesim töreninin icra edilmesi planlanmaktadır.

Yeni Tip Denizaltı Tedarik Projesinin 1’inci gemisi PİRİREİS’e bayrak çekme töreninin icra edilmesi planlanmaktadır.

Amfibi Deniz Piyade Tugay Komutanlığı Muhabere Simülatörü Projesi kapsamında Bina Geçici Kabulü’nün, Simülatör Fabrika Testlerinin ve Simülatör Geçici Kabulü’nün tamamlanması planlanmaktadır.

Milli imkanlarla Geliştirilen UMTAS Güdümlü Füzesinin Seahawk Helikopterine Entegrasyonu ve Yarı Aktif Lazer ve/veya IIR Arama Başlıklı UMTAS Güdümlü Füzelerinin Tedarik Edilmesi Projesi kapsamında TCB 71 (1’inci helikopter)’in teslim alınmasını müteakip 3’üncü helikopter entegrasyon için ASELSAN A.Ş.’ye teslim edilecektir.

Tulyum Katkılı Fiber Lazer Teknolojisi Geliştirilmesi (NAZAR) Ar-Ge Projesinin Karaya Konuşlu Çok Bantlı Lazer Elektronik Taarruz Sistemi Prototip-1’in Eylül 2022 ayı içerisinde Deniz Kuvvetleri Komutanlığına teslim edilmesi planlanmaktadır.

Katar’da Deniz Unsur Komutanlığının (DUK) Teşkil Edilmesi ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı kuruluşunda bulunan 2 adet Tuzla Sınıfı Karakol Gemisi’nin Kasım 2022 ayı içerisinde Katar’da konuşlanması planlanmaktadır.

Kara ve deniz kabul testleri devam eden Zırhlı Amfibi Deniz Hücum Aracının (ZAHA) Eylül 2022 ayı içerisinde envantere alınması planlanmaktadır.

NATO Daimi MKT Görev Grubu-2 (SNMCMG-2)’nin komuta görevi 1 Temmuz 2022 tarihinden itibaren bir yıl süre ile Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarafından yürütülecektir.

Başlangıç Eğitim Uçağı Projesi kapsamında ilk 3 uçağın başlangıç ve nihai kabul işlemlerinin tamamlanarak Ekim 2022 tarihine kadar envantere alınması planlanmaktadır.

UMBHFFS Aşama-C SİPER Projesi kapsamında Aralık 2022 tarihinde bir Sistemin envantere alınması planlanmaktadır.

Oerlikon Modernizasyonu kapsamında 8 Oerlikon Takımının Aralık 2022 tarihinde envantere alınması planlanmaktadır.

2’nci Paket Anka-S İHA Sistemi Tedarik Projesi kapsamında 2 adet Anka-S İHA ve ilgili yer sistemlerinin Temmuz 2022 ayı içerisinde envantere alınması planlanmaktadır.

Akıncı İHA Projesi kapsamında 6 adet İHA ve ilgili yer sistemlerinin Hava Kuvvetleri Komutanlığı (Hv.K.K.) envanterine Temmuz –Ekim 2022 aylarında alınması planlanmaktadır.

KC-135R Blok-45.1 Aviyonik Modernizasyonu Projesi kapsamında ABD’de modernizasyonu tamamlanacak olan 62-3563 K/N’lı beşinci uçak Temmuz 2022 tarihinde, akabinde modernizasyon için Temmuz 2022 tarihinde teslim edilecek olan 58-0110 K/N’lı altıncı uçak ise Ekim 2022 tarihinde teslim alınacaktır.

Yeni Nesil T-155 Fırtına K/M Obüs Tedariki Projesi kapsamında üretim faaliyetlerine devam edilmesi ve T-155 Modern Çekili Panter Obüsü Modernizasyonu Projesi kapsamında prototip ürün üretiminin tamamlanması planlanmaktadır.

Hava Kuvvetleri Komutanlığının acil harekât ihtiyacı kapsamında talep edilen 40xF-16 Blok-70 tedariki ile 79xF-16 Blok-40/50+ uçakları ve simülatörlerinin Viper modernizasyonuna yönelik İstek Mektuplarının (Letter of Request-LOR), 25 Mayıs 2022 tarihinde ABD Savunma ve İşbirliği Ofisi (ODC-T) gönderilmesinin ardından; Türk Savunma Sanayi firmalarının da imkân ve kabiliyetleri ile ihracat oranlarının uluslararası alanda artması, yerli ve milli savunma sanayinin gelişimine katkıda bulunulması ve ödemeler dengesinde oluşabilecek olumsuz etkinin ülkemiz adına azaltılması maksadıyla Ana yüklenici firma ile OFFSET anlaşması imzalanacaktır.

MİLGEM Projesinin 5’inci gemisi olan İSTANBUL (F-515) Fırkateyninin inşa/donatım faaliyetlerine, İstanbul Tersanesi Komutanlığında devam edilecektir.

Pakistan MİLGEM Projesi kapsamında, 1’inci geminin (PNS BABUR) donatım ve test faaliyetlerine, 3’üncü geminin (PNS KHAIBAR) inşa faaliyetlerine İstanbul Tersanesi Komutanlığında devam edilecektir. Projenin 3’üncü gemisinin (PNS KHAIBAR) denize iniş töreninin 21 Eylül 2022 tarihinde İstanbul Tersanesi Komutanlığında yapılması planlanmaktadır.

Yeni Tip Denizaltı (Havadan Bağımsız Tahrikli) Projesi kapsamında, projenin 1’inci gemisi olan PİRİREİS denizaltısında Deniz Kabul Testlerine başlanacak olup, 2022 yılı Aralık ayında Deniz Kuvvetleri Komutanlığına teslim edilmesi planlanmaktadır. Diğer denizaltıların inşa faaliyetlerine Gölcük Tersanesi Komutanlığında devam edilecektir.

Yüzer Havuz Tedariki Projesi kapsamında, inşa ve donatım faaliyetlerine Yalova’da konuşlu alt yüklenici tesislerinde devam edilen 3000 Tonluk Denizaltı Havuzunun (HAVUZ- 15) denize inişi ve 2022 yılı içerisinde test faaliyetleri tamamlanarak Gölcük Tersanesi Komutanlığına teslimi planlanmaktadır.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığının 2 adet Açık Deniz Karakol Gemisi ihtiyacının karşılanması maksadıyla imzalanan sözleşme kapsamında, İstanbul Tersanesi Komutanlığında 1’inci gemi AKHİSAR’ın 2022 yılı Ağustos ayı içerisinde ilk bloğunun kızağa konulması, 2’nci gemi KOÇHİSAR’ın ise 9 Ağustos 2022 tarihinde ilk saç kesimi ve 2022 yılı Aralık ayı içerisinde ilk bloğunun kızağa konulması planlanmaktadır.

KAYNAK: MSB

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here