Rus işgali altındaki Kırım’da Novofedorovka köyü yakınlarında bir dizi güçlü patlama meydana geldiği bildirildi. Patlama görüntüleri sosyal medyada yayınlanırken, Rusya Savunma Bakanlığı Saki Hava Üssü’nde mühimmat imha edilmesi sonucu patlamanın gerçekleştiğini açıkladı.

İlk patlamanın yerel saat ile 15:00′ da duyulduğu biliniyor. Bölgeden gelen bilgilere göre patlamaları 16:30’a kadar devam ettiği, yaklaşık 15’den fazla patlamanın olduğu belirtildi. Görgü tanıkları her dakika mühimmat patlamasına benzer sesler duyduklarını, Novofedorivka yönüne giden çok sayıda ambulans gördüklerini söyledi.

Rusya Savunma Bakanlığı, patlama sonucunda ölü ve yaralının olmadığını, havalanında havacılık ekipmanlarında herhangi bir hasar meydana gelmediğini açıkladı.

Ukraynalı Üst düzey askeri yetkili New York Times’a verdiği demeçte, patlamanın arkasında Ukrayna güçlerinin olduğunu söyledi. Yetkili, “Burası, güney cephesindeki güçlerimize karşı saldırılar için düzenli olarak uçakların kalktığı bir hava üssüydü” ifadesini kullandı.

Patlamanın olduğu bölge, Ukrayna Hava Kuvvetleri unsurlarının konuşlandığı en yakın bölgeden en az 230 km uzaklıkta bulunuyor. Ukrayna medyası bugün itibariyle Ukrayna’nın müttefikleri tarafından Ukrayna ordusuna böyle bir mesafeden vurabilecek silahların transfer edildiğine dair resmi bir açıklamada yok.

Yeni görüntüler Kırım’daki Rus hava üssünde meydana gelen patlamaların tahribatını açıkça gösteriyor. Planet Labs tarafından yayınlanan görüntülerde, Saki hava üssünde bombaların oluşturduğu üç krater, en az sekiz tahrip edilmiş savaş uçağı enkazı görülüyor. Ukrayna kaynakları saldırıda en az 14 kişi yaralandı ve bir kişi öldüğünü bildiriyor. Ukrayna saldırıyı üstlenmedi fakat analistler, patlamaların büyük olasılıkla bir Ukrayna saldırısından kaynaklandığını söylüyor.

Rusya’nın 2014 yılında Kırım’ı ele geçirdiğinde işgal ettiği Saki Hava Üssü, Rus Donanması’nın 43. Bağımsız Deniz Taarruz Havacılık Alayı’na (43 OMShAP) ev sahipliği yapıyor. Bu alay, 12 Su-30SM, altı Su-24M ve altı Su-24MR ile uçuyor. Hava alayı 2021 yılında NATO’nun Karadeniz’deki uçuş faaliyetlerine karşı önleme yapması ile biliniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here