Avrupa füze üreticisi MBDA, Birleşik Arap Emirlikleri merkezli Füze Mühendislik Merkezi’nde ‘akıllı füze’ yeteneklerini tasarlayacak, geliştirecek ve üreteceğini duyurdu.

MBDA, Abu Dabi merkezli Füze Mühendislik Merkezi’nde Akıllı Silahlar ailesi üzerinde çalışıyor. Ulusal savunma edinme ajansı Tawazun Konseyi ile Haziran ayında kurulan bu merkez, aynı zamanda MBDA’nın Avrupa dışında kurduğu ilk tesistir.

MBDA’nın Orta Doğu Başkan Yardımcısı Patrice Hajjar, Dubai Hava Gösterisi’nde yaptığı açıklamada, “Burada geliştirilmiş bir silah için bir üretim hattı kurmuyoruz. Başlangıçtan itibaren yerel içeriği yerleştirip entegre ediyoruz, üretim yapmak ve nihayetinde buradan ihraç etmek istiyoruz” şeklinde konuştu.

Geliştirilecek silahlar, MBDA’nın önerdiği Orchestrike teknolojisi aracılığıyla datalink üzerinden işbirliği yapabilen ağ bağlantılı silahlar ailesinin bir parçası olacak. Bu teknoloji, Paris Hava Gösterisi’nde tanıtıldı. Birleşik Arap Emirlikleri Hava Kuvvetleri tarafından kullanılacak olan Dassault Rafale savaş uçaklarına entegre edilmek üzere tasarlanan altı silahı taşıyabilecek Hexa fırlatıcıları bu teknolojiyi kullanacak.

Orchestrike, bir silah sistemleri üreticisi olan MBDA tarafından önerilen bir teknolojidir ve genellikle işbirliği ve etkileşimli savaş yeteneklerini vurgular. Orchestrike, ağ bağlantılı silah sistemlerini entegre etme, yazılım mimarisi ve algoritmaları içerme ve hatta insanlarla birlikte yapay zeka kullanma gibi özelliklere sahip olabilir.

Henüz resmi olarak kabul edilmemiş olan Hexa fırlatıcısı, Rafale savaş uçaklarına altı silah taşıma kapasitesi sunan bir öneri olarak biliniyor.

Füze Mühendislik Merkezi, Birleşik Arap Emirlikleri’nin ihtiyaçları doğrultusunda entegrasyonları destekleyecek. Dassault firması, Mirage 2000 üzerinde entegrasyonu destekleyen bir uçuş test merkezine sahip. Füze Merkezi, Rafale üzerine entegrasyonu destekleme konusunda önemli bir rol oynayacak.

Silahların resmi olarak geliştirilmeye başlaması 2025 yılında planlanmış olup, ürünün 2030 civarında teslim edilmesi hedeflenmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here