Kraliyet Donanması HMS Queen Elizabeth uçak gemisi liderliğindeki Uçak Gemisi Görev Gücü ( #CSG21 ) Luzon Boğazı’ndan Filipinler Denizi’ne geçti.

Görev Gücü’nün Güney Çin Denizi’ne geçmesi ilgili olarak Pekin yönetiminden sert uyarılar gelmesine rağmen Kraliyet Donanması Elizabeth uçak gemisi liderliğindeki Uçak Gemisi Görev Gücü Güney Çin Denizine giriş yapmıştı.

Çin’in Güney Çin Denizi’ndeki egemenlik hakkı iddiaları, bölgedeki ülkelerin arasındaki gerilimi artırıyor. Hollanda’nın Lahey kentindeki Daimi Hakemlik Mahkemesi 12 Temmuz 2016’da, Çin’in iddialarının hukuka aykırı olduğuna hükmetse de Pekin, kararı tanımadığını açıklamıştı.

Kraliyet Donanması HMS Queen Elizabeth uçak gemisi liderliğindeki Uçak Gemisi Görev Gücü ( #CSG21 ) Luzon Boğazı’ndan Filipinler Denizi’ne ilk kez geçiş yaptı

Şimdiye kadar, Pekin’in reddedilen 12 deniz mili (22 km) egemenlik iddialarına doğrudan meydan okuyan tek ülke ABD oldu. Perşembe günü, USS Benfold muhripinin sorunlu Tayvan Boğazı’ndan geçmesiyle bunu tekrar yaptı.Dünya, Londra’nın bu tür “kırmızı çizgileri” aşmada ABD’ye katılıp katılmayacağını izliyor.

Çin Komünist Partisi tarafından kontrol edilen Global Times, “Çin topraklarının 12 mil yakınına bir savaş gemisi göndermek, Çin’in temel çıkarlarına doğrudan bir meydan okumadır, bu da yanlış yargıya yol açabilir” diye uyardı.

Çin medyasında çıkan haberlerde, Çin’in Bohai Boğazı, Sarı Deniz ve Güney Çin Denizi dahil olmak üzere deniz bölgelerinde çok sayıda askeri tatbikat düzenlediği bildirildi.

Çin medyasında çıkan başka bir yorumda, ” Uçak Gemisi Görev Gücü muhtemelen Güney Çin Denizi’nde tatbikatlar düzenleyecek veya Çin adaları ve resiflerinde, HMS Defender muhripinin geçen ay Karadeniz’de yaptığına benzer şekilde sözde seyrüsefer özgürlüğü operasyonları yürütecek ” ifadeleri yer aldı.

Açık kaynaklar, Çin uçak gemisi PLAN Shandong’un Kuzey Güney Çin Denizi’nde faaliyet geçtiğini gösteren uydu fotoğraflarını paylaştı. Analistler PLAN Shandong’un HMS Queen Elizabeth arasında herhangi bir gerginlik yaşanmasının zayıf olduğunu inanıyor.En son 2018 yılında PLAN Luyang muhripi bir çarpışmayı önlemek için USS Decatur muhripini rotasını değiştirmeye zorlamıştı.

Uçak Gemisi Görev Gücü ( #CSG21 ) ABD USS The Sullivans güdümlü füze destroyeri ve Hollanda Kraliyet Donanması HNLMS Evertsen fırkateyninin yanı sıra birkaç Kraliyet Donanması eskort ve destek gemisinden oluşuyor.

Doğu Atlantik ve Akdeniz’de konuşlanmanın ardında şimdi Batı Pasifik’e 10.000 mil yol kat ederek geldiklerini belirten Görev Gücü komutanı Komodor Steve Moorhouse, bölgedeki müttefiklerimize ve ortaklarımıza güvenilir bir Uçak Gemisi Görev Gücü olduğumuz anlamına gelir, eğitim ve deniz güvenliği konularında katkıda bulunmaya hazırız. ” ifadelerini kullandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here