Güney Kore Kuzey Kore’nin gelişen askeri yeteneklerine karşı ülkenin savunmasını güçlendirme çabalarına bir yenisini daha ekledi. ‘Aegis’ donanımlı 8200 tonluk yeni bir destroyer törenle suya indirildi. 

Adını Kore Joseon Hanedanlığı’nın (1392-1910) ileri görüşlü bir kralından alan Jeongjo The Great destroyeri, Hyundai Heavy Industries Co.’nun (HHI) Ulsan’daki tersanesinde törenle lansmanı gerçekleştirildi. Törene üst düzey hükümet, askeri ve endüstri yetkilileri de dahil olmak üzere yaklaşık 150 kişi katıldı.

Hyundai Heavy Industries (HHI), 10 Ekim 2019’da Güney Kore Savunma Tedarik Programı İdaresi (DAPA) ile üç Gwanggaeto-III Batch II (KDX-III Batch II) muhripinin ilki için 565 milyon ABD Doları tutarında bir sözleşme imzaladığını duyurmuştu.

Anlaşmaya göre HHI, üç Aegis muhripten ilkini Kasım 2024’e kadar teslim edecek. Güney Kore, Mayıs 2019’da yaklaşık 3,3 milyar ABD Doları bütçeli üç muhripten oluşan ikinci partiyi inşa etme planlarını onayladı.  

KDX-III Batch II programı, her iki yılda bir teslim edilecek üç Aegis destroyerin inşasını gerektiriyor. Gemiler 995, 996 ve 997 flama numaralarını alacaklar.

KDX-III Batch II teknelerinin ilki olan ROKS Jeongjo The Great’in omurgası, 5 Ekim 2021’de HHI tarafından atıldı. Aegis destroyerleri ABD Donanması’nın DDG 51 Arleigh Burke sınıfına dayanıyor.

Aegis donanımlı destroyer Kuzey Kore’nin balistik füze tehditine karşı 240-460 kilometre menzilli Standart Füze-6 (SM-6) füzeleri ile donatılacak. 

170 metre uzunluğundaki, 21 metre genişliğindeki destroyer, radardan kaçınma ve balistik füzeleri tespit edip takip etme ve durdurabilme yeteceği olan en yeni Aegis savaş sistemi ile donatılacak. 

Nisan ayında Güney Kore, ABD tarafından geliştirilen füzeleri tedarik etmek için Raytheon Technologies Corp. İle 760 milyar won (594 milyon $) değerinde anlaşma imzalamıştı. Anlaşmaya göre Raytheon füzeleri 2031 yılına kadar teslim etmesi planlanıyor.

Gemi ayrıca gemiden karaya güdümlü balistik füzeler, uzun menzilli yüzeyden havaya güdümlü füzeler ve düşman denizaltılarını tespit edebilen yerel olarak geliştirilmiş sonar sistemi ile donatılacak.

Güney Kore Donanması, destroyer 2024’e kadar tedarik edilecek MH-60R Sea Hawk helikopterlerini de taşıyabileceğini belirtti. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here