Polonya ile Güney Kore K2 Black Panther tankları, K9 Kundağı Motorlu Obüsler (KMO) ve FA-50 Hafif Muharebe uçakları için sözleşme imzaladı.

Polonya hükümeti anlaşmaları, ülkenin son yıllardaki “en önemli ve büyük” savunma siparişlerinden biri olarak niteledi.

“Çerçeve sözleşmeler” kapsamında Kore yapımı 48 adet FA-50 Hafif Muharebe uçağı, 980 adet K2 muharebe tankı ve 648 adet K9 kundağı motorlu obüs tedarik edilecek.

Sözleşmeler ile Polonya’nın Rusya’ya karşı savaşan Ukrayna’ya silah sistemleri tesliminin oluşturduğu “boşluğu” doldurması hedefleniyor. Varşova sözleşmelerin tahmini maliyeti konusunda henüz bir açıklama yapmadı.

180 adet K2 Black Panther tankının teslimatının bu yıl başlaması bekleniyor. Geriye kalan 800 adet K2 tankı ise Polonya’da ortak üretilecek. Polonya, 48 adet K9 obüs bu yıl içinde satın almayı ve ardından 600 adet daha siparişi 2024’ten itibaren teslim almayı planlıyor.

Polonya Savunma Bakanlığı daha önce yaptığı açıklamada, ülkenin 48 adet FA-50 hafif taarruz uçağı satın almayı planladığını, 12 jetlik ilk partinin gelecek yılın ortasında teslim edileceğini söyledi.

Kore Havacılık ve Uzay Sanayii (KAI) 12 adet FA-50 teslim ettikten sonra savaş uçaklarının istikrarlı çalışmasını sağlamaya yardımcı olmak için Polonya’da Bakım, Onarım, Revizyon (MRO) merkezi kurmayı planlıyor.

KAI, hedefleri arasında pilot yetiştirmek için uluslararası bir okul kurmak olduğunuda açıkladı.

İmza töreninde konuşan Polonya Başbakan Yardımcısı ve Savunma Bakanı Mariusz Blaszczak, Güney Kore silah sistemlerinin maliyetler ve teslimat zamanları gibi çeşitli yönleri göz önüne alındığında ülkesinin savunma ihtiyaçlarını karşılamaya en uygun sistemler olduğunu söyledi.

KAI CEO’su Ahn Hyun-ho, “Avrupa, Amerika Birleşik Devletleri kadar önemli bir pazar. Avrupa’daki siparişlerin ardından 1000 Kore uçağı ihraç etme hedefine ulaşmak için çabalarımızı hızlandıracağız.” dedi.

T-50 süpersonik gelişmiş eğitim platformunu temel alan FA-50, uygun fiyatlı ve verimli bir süpersonik hafif saldırı platformu olarak sunulmaktadır.  Yakın zamanda Kolombiya Hava Kuvvetleri, bir sonraki jet eğitim uçağı olarak TA-50 ve FA-50 karışımını seçti.  Asya Pasifik bölgesinde Tayland, 2015 yılında aldığı dört uçağa ek olarak sekiz KAI T-50 avcı eğitim uçağı satın aldı.

Güney Kore’nin tek uçak üretici firması Korea Aerospace Industries Co. (KAI), Endonezya ile gelişmiş eğitim jetleri tedarik etmek için 240 milyon dolarlık anlaşma imzaladığını açıkladı. Anlaşma kapsamında Endonezya Hava Kuvvetleri’ne (IAF) altı adet T-50i gelişmiş eğitim jeti tedarik edilecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here