İsrail Savunma Bakanı Suriye’de bulunan Rus S-300 hava savunma sistemleri İsrail Hava Kuvvetleri (IAF) savaş uçaklarına ateş açtığını açıkladı. 

İsrail Savunma Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Benny Gantz gazetecilere verdiği demeçte, AIF savaş uçakları 13 Mayıs’ta Rus uzun menzilli karadan havaya füze (SAM) sisteminden ateşe maruz kaldığını söyledi.

Gantz, İsrail uçaklarının Suriye hava sahasındaki varlığını çok az  olduğunu vurgulayarak tüm olayı “tek seferlik bir olay” olarak niteledi.

Savunma Bakanı Gantz, IAF savaş uçakları bölgeyi terk ettikten sonra ateş açıldığını sözlerine ekledi. Rusya ise şu ana kadar olayla ilgili herhangi bir yorumda bulunmadı.

İsrail basınında çıkan haberlerde olaya karışan uçakların, Suriye’nin kuzeybatı şehri Masyaf yakınlarındaki hedefleri vuran IAF F-16’ları olduğunu belirtmişti.

Kremlin’in Esad yönetimini desteklemek için 2018 yılında S-300 bataryalarını konuşlandırmasından bu yana İsrail jetlerine karşı S-300’ün ilk kez kullanıldığı olay olarak görülüyor. 

Suriye’ye konuşlandırılan S-300 füzelerinin tam tipi bilinmiyor, ancak Batı kaynaklarında SA-10 Grumble veya daha gelişmiş S-300PMU-2 olarak bilinen bir dizi eski S-300P serisi sistemden biri olduğu tahmin ediliyor. 

Gantz, ‘’ söz konusu S-300’ün Rus güdümlü olduğunu belirtirken, bunun nasıl belirlendiğini bilmediklerini, bu sistemler hakkında kesin bilgi ve organizasyonu konusunda kafa karışıklığı olduğunu söylemek yanlış olmaz.’’ ifadelerini kullandı. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here