Güney Kore yerli sanayii imkanları ile geliştirdiği KF-21 Boramae (”Falcon”) savaş uçağı proje üretimine başlamasından yaklaşık 6 yıl sonra ilk uçuşunu bugün başarıyla gerçekleştirdi.

Seul’ün yaklaşık 300 kilometre güneyindeki Sacheon’daki Hava Kuvvetleri üssünde KF-21 savaş uçağı başarıyla havalandı. Böylece Güney Kore yerli sanayii imkanları ile süpersonik savaş uçakları geliştiren yedi ülkeden oluşan kulübe katılmış oldu.

Yaklaşık 8.8 trilyon won (6.67 milyar ABD Doları) değerindeki projeyle KF-21 savaş uçağı Hava Kuvvetleri envanterinde yaşlanan F-4 ve F-5 savaş uçaklarının yerini alacak.

Güney Kore’nin jet geliştirme projesi Kasım 2000’de o zamanki Başkan Kim Dae-jung’un KT-1 yerli eğitim uçağı katılım töreninde yaptığı konuşmada gündeme gelmişti. Proje Kasım 2002’de Genelkurmay Başkanlığı KF-16 savaş uçağından daha gelişmiş üst düzey bir avcı uçağı geliştirmek için projeyi duyurması ile başladı.

Devlet tarafından işletilen iki kurum ‘Kore Savunma Analizleri Enstitüsü’ ve ‘Kore Kalkınma Enstitüsü ‘ sırasıyla 2003 ve 2007 yıllarında yaptıkları ayrı analizlerde projenin uygulanabilir olmadığı sonucuna vardılar. Ancak hükümet tarafından ‘Konkuk Üniversitesi’ne yaptırılan başka bir çalışmada, savaş uçağı geliştirme planının ekonomik olarak uygulanabilir olduğu ortaya çıktı. Bunun üzerine Güney Kore’nin jet geliştirme projesi 2009’da çok ihtiyaç duyulan ivmeyi kazanmış oldu.

Hükümet daha sonra 2011-2012 yılları arasında projeye araştırma süreci ile devam etti. Gerekli operasyonel yetenekler ve hedefler planlanarak 2013 yılında Güney Kore’nin jet geliştirme projesi için ayrıntılı bir plan üzerinde karar verildi.

GüneyKore başlangıçta dört kritik ekipmanı güvence altına almaya çalıştı. Bu kapsamda (AESA) radar sistemi, kızılötesi arama ve izleme (IRST) sistemi, elektro-optik izleme podu (EO TGP) ve radyo frekansı (RF) jammer sistemlerinden ABD’den tedarik etmeye çalıştı.

Güney Kore’nin bu taleplerine ABD hükümeti Nisan 2015 yılında olumsuz cevap verdi. Güney Kore gerekli teknolojileri yurt içinde geliştirmeye odaklanma zorunda kaldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here