Türk Silahlı Kuvvetlerinin iç güvenlik operasyonlarında kullanmak üzere Makine ve Kimya Endüstrisi (MKE) mühendislerince tasarlanan  105 milimetre havadan taşınabilir hafif çekili obüs BORAN ilk sevkiyatı gerçekleştirildi.

Milli Savunma Bakanlığı (MSB) açıklamasında, “TSK’nın iç güvenlik ve hava operasyonlarına destek amacıyla tasarlanan ve geliştirilen 105 mm havadan taşınabilir hafif çekili obüs BORAN Kara Kuvvetlerimize teslim ediliyor.”   İfadelerini kullandı. 

Açıklama şöyle davam etti: “TSK’nın talepleri doğrultusunda MKE AŞ mühendisleri tarafından tasarlanan, geliştirilen BORAN, uluslararası standartlardaki 24 testten başarıyla geçti.” 

105 mm Havadan Taşınabilir Obüs, BORAN, MKE tarafından tugay hedefi üzerinde baskı kurmak,TSK’nın iç güvenlik operasyonları, hava operasyonları ve komando tugaylarına destek vermek için tasarlanmıştır.

Boran uzun menzilli mühimmatlar ile 17Km’yi aşan, dakikada 6 atım yapabilen 105 mm 30 Kalibre namluya sahiptir.

5 personel ile kullanılır. 1 dk’dan az bir sürede pozisyon alır. Toplam ağırlığı 1745 Kg’dır. (Atış Kontrol sistemi dahil) ve Sikorsky S-70 helikopterleri ve çok çeşitli hafif araçlarla taşınabilir.

Boran -3°, +70° yükseliş ve 8° sağ-sol yanca atışlarda çalışır.

-32°C, +44°Csıcaklıklarda 8 saat kesintisiz olarak her türlü atış görevini yerine getirir.

Atış Kontrol Sistemi GPS, panoramik dürbün gibi ekipmanlara sahiptir.

Klasik mevzilenme prosedürlerinden bağımsız olarak mevzilenebilir.

Boran ileri Atış Kontrol Sistemi ve yukarıda belirtilen teknik özellikleri sayesinde alternatiflerinin önüne geçmektedir.

ASELSAN tarafından geliştirilen BORAN Atış Kontrol Sistemi (AKS), helikopter ile havadan taşınabilen, kara yolu ile çekili olarak intikal edebilen, hafif, yüksek ateş gücüne sahip 105 mm BORAN obüsünde kullanılmak üzere geliştirilmiş bir atış kontrol sistemidir.

Obüsün atışa hazırlık, ateş idaresi ve atış kontrol işlemlerinin bilgisayar, ilk hız ölçme radarı ve ataletsel navigasyon sistemi ile gerçekleştirilmesini sağlayan bu entegre sistem, gündüz/gece görerek atış yapabilmeyi sağlayan elektro-optik ve lazer mesafe ölçer birimlerine de sahiptir.

Sistem, obüsün komuta kontrol sistemlerine ve ateş destek unsurlarına sayısal entegrasyonunu da sağlamaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here