Tekirdağ Çorlu’da bulunan Akıncı Uçuş Eğitim ve Test Merkezi’nde Bayraktar KIZILELMA 18 dakika süren ilk uçuşu başarıyla gerçekleştirdi.

TC-ÖZB kuyruk numaralı Bayraktar Kızılelma, bir aydır devam eden testlerin ardından projenin başlangıcından bugüne yaklaşık bir yıl gibi rekor sürede ilk uçuş gerçekleştirdi. 

Kızılelma projesi 2021’de başladı, 14 Kasım 2022’de üretim hattından çıktı. 

Baykar Yönetim Kurulu Başkanı ve Teknoloji Lideri Selçuk Bayraktar, konuya ilişkin Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Daha fazla yerde tutamadık uçtu. Rabbimize şükürler olsun. Milli İHA serüvenimizdeki 20 yıllık hayalimiz bugün gerçek oldu. Türkiye’nin ilk insansız savaş uçağı Bayraktar Kızılelma, ilk uçuşunu gerçekleştirdi. Vatanımıza, milletimize, tüm dost ve kardeş coğrafyalara hayırlı uğurlu olsun.” ifadelerini kullandı.

KIZILELMA özellikle kısa pistli gemilere iniş kalkış kabiliyetine sahip. Halihazırda seyir testlerini gerçekleştirdiği TCG Anadolu gemisi gibi kısa pistli gemilere iniş ve kalkış yapabilecek. Bu yeteneği ile denizaşırı görevlerde önemli rol üstlenebilecek. 

 KIZILELMA tasarımından elde edilen düşük radar izi sayesinde en zorlu görevleri başarıyla gerçekleştirecek.

KIZILELMA’nın 35 bin fit operasyonel irtifaya, maksimum 6 ton kalkış ağırlığına ve 1500 kilogram faydalı yük kapasitesine sahip olduğu ve 5 saat uçuşla 500 mil/saat hıza ulaşmasının beklendiği kaydedildi.

ASELSAN tarafından geliştirilen ve hem F-16 (ÖZGÜR Projesi), hem de AKINCI TİHA’da kullanılması planlanan MURAD AESA Burun Radarı KIZILELMA’da da kullanılacak. 

İnsanlı savaş uçakları gibi hava-hava muharebesi gerçekleştirmesi planlanan KIZILELMA, yerli hava-hava mühimmatları ile hava hedeflerine karşı da etkinlik sağlayacak. 

KIZILELMA’nın tamamen otonom olarak kalkış ve iniş yapabildiği gibi kısa pistli uçak gemilerine iniş ve kalkış yapabildiğini vurgulandı. 

2021 yılında Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından savunma ve havacılık sektörlerinde ihracat lideri olduğu açıklanan Baykar, 2022 yılında ise 18 farklı ülkeye bir milyar dolardan fazla ihracat gerçekleştirdi.

Baykar’ın 2022’de imzaladığı sözleşmelerin yüzde 98’ini ihracat anlaşmaları oluşturdu. Baykar, 2022 yılı itibarıyla Bayraktar TB2 SİHA’lar için 26 ülkeyle, Bayraktar AKINCI TİHA için ise 5 ülkeyle ihracat sözleşmesi imzaladı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here