Haiti Devlet Başkanı Jovenel Moïse, gece evine giren kimliği belirsiz saldırganlar tarafından vurularak öldürüldü. Ülkenin geçici Başbakanı Claude Joseph, yaptığı açıklamada olayı doğruladı ve saldırıyı “nefret dolu, insanlık dışı ve barbarca” olarak niteledi.

Saldırganların kimliği ve saldırının nasıl düzenlendiğine ilişkin ayrıntılar henüz ortaya çıkmadı. Saldırının gece saat 01.00 sularında düzenlendiği, saldırganların arasında İspanyolca konuşan kişilerin de bulunduğu belirtildi. Devlet başkanının saldırı sırasında yaralanan eşi Martine Moïse, hastanede tedavi altına alındı.

Ülkede devlet başkanının ölümünün ardından yönetimden vekaleten geçici başbakanın sorumlu olduğu belirtildi.

11 milyon nüfuslu Haiti, Devlet Başkanı Moïse yönetiminde giderek daha istikrarsız hale gelmiş ve halkın ülke yönetiminden memnuniyetsizliği artmaya başlamıştı.

Geçici Başbakan Claude Joseph’in makamından yapılan açıklamada, “Ülkenin güvenliği Ulusal Haiti Polisi ve Haiti Silahlı Kuvvetleri’nin kontrolu altındadır. Demokrasi ve cumhuriyet kazanacaktır” denildi.

Haiti’nin başkenti Port-au-Prince sokaklarının Çarşamba sabah erken saatlerde çoğunlukla boş olduğu görüldü. Ancak bazı kişiler, kentin bir bölgesinde iş yerlerini yağmaladı.

Geçici Başbakan Joseph, polisin Ulusal Saray’a ve Port-au-Prince’in gelir düzeyi yüksek semti Pétionville’e sevkedildiğini, başka bölgelere de polis gönderileceğini söyledi.

53 yaşında hayatını kaybeden Devlet Başkanı Jovenel Moïse, Haiti’de seçimlerin yapılamaması ve bu durumun Parlamento’nun dağılmasına yol açması üzerine son iki yıldır ülkeyi yönetiyordu. Muhalefet liderleri, Moïse’yi, sahip olduğu gücü arttırmaya çalışmakla suçluyordu. Bunun nedeni, Moïse’nin hükümet ihalelerini denetleyen mahkemenin yetkilerini kısıtlayan bir talimatı onaylaması ve sadece devlet başkanına hesap veren bir istihbarat dairesi kurulması için talimat çıkarmasıydı.

Muhalif liderler, son aylarda, görev süresi hukuki olarak 2021 yılı Şubat ayında dolduğu gerekçesiyle Moïse’nin devlet başkanlığını bırakması çağrısı yapıyordu. Moïse ve destekçileriyse görev süresinin 2017 yılı başında, ülkede karmaşa yaratan bir seçim sürecinden sonra geçici devlet başkanının bir yıllık iktidar boşluğunu doldurması için atanmasıyla başladığını savunuyor. Haiti’de devlet başkanları beş yıl boyunca görevde kalıyor. Ülkede bu yılın ilerleyen aylarında genel seçimlerin yapılması planlanıyordu.

Kaynak: VOA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here