Hairaton'dan Mazar-e Sharif'e giden demiryolu geçişi

Afgan hükümeti ile Taliban arasında çatışmaların artması üzerine Güney Özbekistan’ın Termez şehrinde muhtemel mülteci akışına karşı çadır kent kurulduğu bildirildi.

Afganistan’dan tek resmi geçiş noktası olan Hairaton sınır karakolunun yakınındaki bölgede çadır kent kuruldu. Yetkililer acil veya beklenmedik gelişmeler durumunda çadırların kullanılacağını, şu an çadırlarda henüz kimsenin olmadığını söyledi.

Afganistan’a Sovyet birliklerinin girdiği ve ardından ayrıldığı yer olmasıyla ünlü karayolu ve demiryolu bağlantısı olan ‘Dostluk Köprüsü’ Termez şehrine 18 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Şehri kuzeyinde Afganistan-Özbekistan sınırını belirleyen Amu-Darya nehiri yer almaktadır.

Öte yandan Özbekistan Dışişleri Bakanı Abdülaziz Komilov, Afganistan’dan ABD’nin ayrılmasından sonra ortaya çıkacak güvenlik problemini görüşmek amacıyla ABD’ye bir haftalık çalışma ziyaretinde bulunacak.

Bloomberg’de çıkan bir haberde, Biden yönetiminin, ABD ile çalıştıkları için misilleme ile karşı karşıya kalabilecek 9000 Afgan’ı geçici olarak barındırabilmesi için Özbekistan, Kazakistan ve Tacikistan ile görüşmeler yaptığı bildirildi.

Termez çadır tesisinin vize başvuru sahiplerine mi yoksa, nehrin hemen karşısındaki ilçeleri etkileyen huzursuzluktan kaçan insanlaramı yönelik olduğu belli değil.

Termez şehrinde geçici olarak çalışan ve yaşayan çok sayıda Afgan bulunmaktadır. Afganistan’daki huzursuzluk Termez’deki Afgan toplumu arasında korku oluşturuyor.

Kaynak: eurasianet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here