Ateşkesin sona ermesiyle başlayan çatışmalarda, Hamas ve diğer Filistinli milisler, Gazze Şeridi’nde geçen ay yaşanan çatışmalardan alınan derslere dayanan yeni taktikler kullanmaya başladı.

Hamas ve diğer Filistinli milisler, 1 Aralık’tan bu yana beş kez “Explosively Formed Penetrators (EFP)” patlayıcı kullanmaya başladı. Bu tip bir patlayıcı, genellikle bir metal plakayı yüksek hızda ve yüksek kinetik enerjiyle hedefine doğru şekillendirir. Bu tür penetratörler, zırhlı araçları ve hedefleri delmek ve etkisiz hale getirmek için kullanılır. Türkçe’de ‘Şekillendirilmiş Patlayıcı’ veya ‘Patlayarak Oluşan Nüfuz Edici’ olarak tanımlanıyor.

Filistin İslami Cihad militanları, 2 ve 3 Aralık’ta İsrail zırhlı araçlarını hedef alan iki EFP’yi, 3 Aralık’ta Gazze Şehri’nin güneyindeki El Mughraqa’da bir İsrail tankını hedef alan bir EFP’yi kullandıklarını bildirdi.

El Kasım Tugayları savaşçıları, Han Yunus’un doğusundaki İsrail güçlerini hedef alan el yapımı patlayıcıyı (EYP) patlattığını iddia etti. Patlayıcı, bir binayı çökerttiği kaydedildi. Militanlar, Han Yunus’un doğusundaki bir pusuda çok sayıda claymore tipi anti-personel mayını patlattığını iddia etti. El Kasım Tugayları savaşçıları, Juhor ad Dik yakınlarındaki mevzide dinlenen İsrail askerlerini filme aldı. Grup, kantonun altındaki bir tüneli patlayıcılarla doldurduklarını ve “60 İsrail askerinin arasında” patlattıklarını iddia etti.

Claymore tipi anti-personel mayını , ABD ordusu tarafından geliştirilen ve yaygın olarak kullanılan bir anti-personel mayınıdır. 1960’lardan bu yana kullanımdadır. Claymore mayını, bir tuzaklama teli, telsiz veya uzaktan kumanda ile ateşlenebilir. Mayın ateşlendiğinde, kovan içindeki patlayıcı madde patlar ve çelik bilyaları, 60 derecelik bir açıyla öne doğru fırlatır. Claymore mayını, 100 metreye kadar 50 metre genişliğinde bir alanda etkilidir. Mayının etkisi, hedefin mesafesine ve konumuna göre değişebilir. Claymore mayını, insan hedeflerini öldürmek veya yaralamak için tasarlanmıştır.

KUZEY GAZZE’DE ÇATIŞMALAR MERKEZDE YOĞUNLAŞTI

İsrail kuvvetleri 5 Aralık’ta Jabalia ve Shujaiya’ya  ilerleme kaydetti ve bu bölgelerin merkezinde operasyonlar düzenledi. Bu hamle İsrail Savunma Kuvvetleri Güney Komutanlığı’nın duyurusunun ardından geldi. Ordu, Han Yunus’da operasyon başlattığını duyurmuştu.

Buna karşılık olarak Filistinli milis gücü El Kudüs Tugayları, Shujaiya’daki İsrail Savunma Kuvvetleri araçlarına tandem roketler ile ateş açtı, Fallujah bölgesinde İsrail kuvvetleriyle çatışmaya girdi. Çatışmalar Filistinli milis savaşçılarının İsrail’in ilerleme hattının ötesinde saldırılarına devam etmesiyle tırmandı. 5 Aralık’ta Juhor ad Dik, Beit Hanoun, Shati Kampı, Beit Lahia, Tal al Hawa ve Zaytoun gibi bölgeleri etkiledi.

Bu arada, The Wall Street Journal gazetesi, İsrail’in Hamas’ın tünel sistemini deniz suyuyla doldurarak devre dışı bırakma stratejisi üzerinde düşündüğünü yazdı. Bu plan Kasım ayının başlarında ABD ile paylaşıldı. Fakat ABD yetkililer arasında etkili olup olmayacağı konusunda karışık görüşlere neden oldu. Bazı yetkililer planın etkisiz olacağını savunurken, diğerleri İsrail’in çabalarını destekledi. 

İSRAL ORDUSU HAN YUNUS MERKEZİNE İLERLİYOR

İsrail ordusu, Hamas’ın kalesine karşı kara operasyonlarına yeniden başladı ve genişletti. İsrail güçleri güney Gazze Şeridi’ne kara operasyonlarına başladı. İsrail ordu sözcüsü pazar günü yaptığı açıklamada, kara harekatının tüm Gazze Şeridi’ne genişleteceğini açıkladı. Görgü tanıkları, İsrail kara birliklerinin Gazze Şeridi’nin güneyinde bulunan Han Yunus şehrinin doğusuna doğru ilerlediğini bildirdi.

Hamas’ın militan kanadı El Kasım Tugayları, 3 Aralık’ta Han Yunus’un kuzeydoğusundaki İsrail kuvvetlerine karmaşık bir pusu kurulduğunu açıkladı. Filistin İslami Cihadının militan kanadı olan Kudüs Tugayları, havan topları ve güdümlü roket (RPG’ler) kullanarak aynı bölgede ayrı bir karmaşık saldırı düzenledi.

İsrail Ordu Radyosu, 3 Aralık’ta IDF kara kuvvetlerinin, zırhlı unsurlar da dahil olmak üzere, Han Yunus’un kuzeyindeki Hamas’a bağlı hedeflere saldırdığını bildirdi.

İsrail Savunma Kuvvetleri Han Yunus ve kuzey Gazze Şeridi’ndeki belirli bölgeler için özel tahliye emirleri yayınladı. Emirlerde al Mahatta, al Katiba, Hamad, al Satar, Bani Suheila ve Maan’daki belirli blokları ve mahalleleri vurguluyor. Tahliye duyurularında sivillerin “bilinen ÜİYOK barınaklarına” (ülke içinde yerinden olmuş kişiler kampı) gitmeleri çağrısında bulunuldu.

El Kassam Tugayları, tuzaklı tünelleri kullanarak saldırılar düzenlemeye devam etti. El Kasım Tugayları, İsrail güçlerini şehrin doğusundaki girişe çektikten sonra bubi tuzaklı bir tünel açıklığını patlattıklarını iddia etti. İsrail, kuzey Gazze Şeridi’nde Hamas tabur komutanlarını hedef alan hava saldırıları düzenledi. İsrail ordusu Han Yunus ve Refah’ı Hamas’ın kaleleri olarak tanımladı.

İsrail güçleri, 5 Aralık’ta Han Yunus ve Bani Süheyle’deki kentsel alanlara girdi. İsrail ordusu, Güney Komutanlığı kuvvetlerinin Han Yunus’un “merkezinde” faaliyet gösterdiğini iddia etti. Bir Filistinli gazeteci, İsrail araçlarının 5 Aralık’ta Han Yunus’un kuzeyindeki Muhatta ve Belediye Parkı’na ulaştığını bildirdi. Aynı kaynak, İsrail güçlerinin Bani Süheila’nın doğusundaki Rabea Yolu’na da hareket ettiğini ekledi.

İsrail ordusu kara operasyonlarının başlamasından bu yana Hamas’ın 800’den fazla yeraltı tünelini tespit etti ve bunlardan 500’ünü imha etti. El Kasım Tugayları, Beyt Lahia çevresinde RPG kullanan İsrail tanklarına yönelik üç saldırıyı daha üstlendi.

Filistinli milisler, 3 Aralık’ta İsrail’e 21 roket saldırısı düzenledi. Saldırıyı El Kassam Tugayları, El Kudüs Tugayları, Abu Ali Mustafa Tugayları ve Ulusal Direniş Tugayları sorumlu olduklarını açıkladı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here