Türk Hava Kuvvetleri’ne bağlı 152. Filo Komutanlığı’na ait dört F-16, Romanya Feteşti 86. Hava Üssü’ne intikalini tamamlayarak NATO Geliştirilmiş Hava Polisliği Sertifikasyon sürecine başladı. Uçaklar Karadeniz kıyısındaki NATO hava sahasını korumak ve havadan gelebilecek potansiyel tehditleri caydırmak için Romanya ve Alman jetleriyle birlikte uçacaklar.

Planlı brifinglerin ardından #NATO tarafından verilen tüm görevler başarıyla tamamlandı. NATO standartlarının üzerinde bir performans sergilenerek sertifika süreci başarıyla tamamlandı.

5 Aralık 2023 tarihinde Romanya tarafından düzenlenen sertifikasyon törenine Romanya Savunma Bakanı Simona Cojocaru, Romanya Genelkurmay Başkanı Orgeneral Gheorghița Vlad, CAOC TJ Komutanı Korgeneral Juan Pablo Sanchez De Lara, Romanya Hava Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Leonard-Gabriel Baraboi, Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığını temsilen Hava Kuvvetleri Harekât Başkanı Tümgeneral Kemal Turan ve Türk ile Romen diplomatik temsilciler katıldı. Törenin ardından birliğimize sertifika teslim edildi.

Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığına bağlı 4 adet F-16 ve 71 personel, NATO Geliştirilmiş Hava Polisliği (Enhanced Air Policing-eAP) Blok-64 görevi kapsamında Romanya’ya intikal ederek #NATO hava sahasını koruma görevine başladı. Hava Kuvveleri unsurları 31 Mart 2024 tarihine kadar bu göreve devam edecek.

NATO Sözcüsü Vekili Dylan White, Almanya ve Türkiye’nin Romanya’daki NATO Hava Polisliği görevine ek jet gönderimini memnuniyetle karşıladığını belirtti. White, bu gönderimlerin, kapasite ve kararlılığın bir göstergesi olduğunu ve hem insanları hem de toprakları koruma kararlılığını vurguladı.

Dylan White, “NATO hava kuvvetleri, herhangi bir yönden gelen herhangi bir tehdide yanıt vermeye hazır durumda,” diye ekledi.

Türk birliği, Romanya’nın hava kuvveti jetlerini ve kara tabanlı hava savunma sistemini güçlendirecek. Bu birlik, Cuma günü (24 Kasım 2023) Mihail Kogalniceanu’ya varan Alman Eurofighter’ları ve Capu Midia’ya konuşlandırılan Fransız MAMBA kara tabanlı hava savunma sistemi ile birlikte çalışacak.

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik tam teşekküllü saldırısının ardından NATO, ittifakın doğu tarafındaki varlığını güçlendirdi. Bu savaş jetlerinin ve gözetleme uçuşlarının güçlendirilmesini içeriyor ve bölgedeki güvenlik önlemlerini artırmaya yönelik ittifakın kararlılığını vurguluyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here